Gazeta Samorządu i Administracji 4/2017, data dodania: 30.03.2017

Podatki lokalne

Czy gmina może sama skorygować deklarację podatnika

Gmina często otrzymuje deklaracje podatkowe, co do których ma wątpliwości, czy są prawidłowe. Czy za każdym razem gmina musi w takim przypadku wzywać podatników do skorygowania deklaracji?

MARCIN BINAŚ

Odpowiedź

Nie. Co do zasady korygowanie deklaracji, tj. dokumentu, z którego wynika stan posiadania będący podstawą naliczonego zobowiązania podatkowego, to czynność przewidziana dla podmiotu zobowiązanego do zapłaty tego zobowiązania, czyli dla podatnika. Ustawodawca przewidział jednak sytuację, w której taka korekta może być dokonana z urzędu, tj. przez organ podatkowy (art. 274 §1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa; dalej: Ordynacja podatkowa, o.p.).

Uzasadnienie

Podstawą do skorygowania deklaracji podatkowej z urzędu jest stwierdzenie przez ten organ, w ramach czynności sprawdzających, określonych ,,wad" złożonej przez podatnika deklaracji. Konkretnie stwierdzenie przez organ na podstawie przeprowadzonej weryfikacji, że złożona przez podatnika deklaracja ,,zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami". Przykładami błędów i omyłek tego typu mogą być np.:

1) nieprawidłowe obliczenie kwoty podatku,

2) błąd w adresie nieruchomości lub w nazwie firmy,

3) złożenie deklaracji na formularzu, którego wzoru nie określiła rada gminy, na terenie której znajduje się nieruchomość.

Z orzecznictwa

Przepis art. 274 § 1 o.p. znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku stwierdzenia przez organ podatkowy uchybień formalnych w złożonej deklaracji podatkowej w postaci: błędów lub oczywistych omyłek pisarskich bądź wypełnienia jej niezgodnie z wymaganiami. Określony w tym przepisie tryb nie służy natomiast do korygowania wadliwości deklaracji, spowodowanych błędnym uwzględnieniem lub pominięciem w podstawie opodatkowania danych wynikających z określonych zdarzeń, rzutujących na jej wielkość.

Wyrok WSA w Warszawie z 6 lipca 2010 r., sygn. akt I GSK 914/09

infoRgrafika

Co istotne, ustawodawca ograniczył możliwość dokonania korekty z urzędu do takich sytuacji, w których wynikająca z tego tytułu:

1) różnica w kwocie należnego do zapłaty zobowiązania między kwotą wynikającą pierwotnie z deklaracji złożonej przez podatnika a z deklaracji skorygowanej przez organ podatkowy,

2) kwota nadpłaty lub zwrotu podatku

- nie przekroczą kwoty 5 tys. zł. Jest to kwotowy próg warunkujący możliwość dokonania korekty przez organ podatkowy, gdyby więc okazało się, że na skutek weryfikacji deklaracji przez organ, kwotowa różnica przekracza tę kwotę, korekty deklaracji może dokonać wyłącznie podatnik. Jeżeli w określonym czasie podatnik nie złoży takiej korekty w siedzibie organu, powinien zostać do tego wezwany z jednoczesnym wskazaniem, jakie uprzednio zawarte dane w deklaracji wzbudziły wątpliwości organu podatkowego.

Jeżeli korygując deklarację z urzędu, organ nie przekroczy wskazanego progu kwotowego, to w dalszej kolejności (co wynika wprost z art. 274 § 2 Ordynacji podatkowej) ma on obowiązek:

● sporządzenia kserokopii skorygowanej z urzędu deklaracji i następnie jej potwierdzenia za zgodność z oryginałem,

● doręczenia podatnikowi nie tylko tej kserokopii, ale również pisemnej informacji co do wynikającej z niej różnicy w kwocie zobowiązania podatkowego, nadpłaty lub zwrotu podatku.

Jeżeli ze skorygowanej przez organ deklaracji nie wynika zmiana w kwocie zobowiązania podatkowego, nadpłacie lub zwrocie podatku, to taką informację organ podatkowy również zobowiązany jest wskazać.

W informacji załączonej do kserokopii deklaracji skorygowanej przez organ należy umieścić pouczenie dla podatnika o możliwości wniesienia sprzeciwu w terminie 14 dni od daty doręczenia kserokopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie takiego sprzeciwu spowoduje anulowanie dokonanej przez organ korekty, natomiast brak sprzeciwu wniesionego przez podatnika spowoduje, że korekta dokonana przez organ podatkowy odniesie takie same skutki prawne jak te wynikające z korekty złożonej przez samego podatnika.

PODSTAWA PRAWNA

● art. 274 § 1 pkt. 1 i § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 201)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK