Rachunkowość Budżetowa 3/2018 [dodatek: Rachunkowość w oświacie], data dodania: 19.01.2018

Zmiana wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciela pełniącego funkcję kierowniczą w szkole

Obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. przepisy przewidują - dla dyrektora, wicedyrektora, nauczyciela pełniącego inne stanowisko kierownicze w szkole feryjnej, a także nauczyciela pełniącego obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze w takiej placówce - prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych.

Nauczycielom zatrudnionym w szkole, w której w organizacji przewidziano ferie szkolne, należy się urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela; dalej: Karta Nauczyciela). Jednak w okresie ferii nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora do:

● przeprowadzania egzaminów,

● prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego,

● opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie

- art. 64 ust. 2 Karty Nauczyciela.

Wykonywanie tych czynności nie może łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

 

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela pełniącego funkcję kierowniczą

Do dnia 1 stycznia 2018 r. prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania przysługiwało także dyrektorowi, wicedyrektorowi i innym nauczycielom pełniącym stanowiska kierownicze w szkole, w organizacji której przewidziano ferie szkolne. Obecnie natomiast:

● dyrektor szkoły,

● wicedyrektor szkoły,

● nauczyciel pełniący inne stanowisko kierownicze w szkole,

● nauczyciel, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze

- ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów (nowo dodany ust. 2a do art. 64 Karty Nauczyciela).

Oznacza to, że od 1 stycznia 2018 r. osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych zarówno w szkole, jak i w przedszkolu korzystają z urlopu wypoczynkowego na takich samych zasadach, tj. określonych dla nauczycieli placówek nieferyjnych.

 

Udzielenie urlopu w późniejszym terminie

W przypadku gdy do 31 grudnia 2017 r. dyrektor, wicedyrektor lub inny nauczyciel pełniący obowiązki kierownicze w szkole nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w całości lub w części w okresie ferii szkolnych z powodu:

● niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną,

● urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego,

● odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego,

● wykonywania na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów

- urlopu tego udziela się mu na dotychczasowych zasadach, a więc skorzysta on z niego w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni w ciągu roku szkolnego (art. 140 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych).

 

ZAPAMIĘTAJ!

Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono nowe regulacje w zakresie przesuwania oraz udzielania urlopu wypoczynkowego w późniejszym terminie nauczycielom zajmującym kierownicze stanowiska w szkole.

 

Obecnie, jeśli nauczyciel zajmujący kierownicze stanowisko w szkole nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

● czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

● odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

● powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,

● urlopu macierzyńskiego,

● urlopu dla poratowania zdrowia

- przysługujący mu urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu na termin późniejszy (nowo dodany art. 66a ust. 1 Karty Nauczyciela).

Natomiast część urlopu wypoczynkowego niewykorzystaną przez te osoby z powodu:

● czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

● odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

● odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do 3 miesięcy,

● urlopu macierzyńskiego,

● urlopu dla poratowania zdrowia

- należy udzielić w terminie późniejszym (nowo dodany art. 66a ust. 2 Karty Nauczyciela).

 

PODSTAWY PRAWNE

● art. 64 ust. 1, 2 i 2a, art. 66 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1189; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 2203)

● art. 140 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203)

 

ANNA RYL

doktor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa pracy i finansów publicznych, biegły sądowy

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK