Monitor Księgowego 21/2016, data dodania: 26.10.2016

Jakie skutki powoduje przekazanie samochodu osobowego na cele osobiste

PROBLEM

W ewidencji środków trwałych mam samochód osobowy, który jeszcze nie jest w pełni zamortyzowany. Planuję przekazać go żonie do prywatnego użytku. Jak to zrobić? Czy należy to jakoś udokumentować? Co z dalszą amortyzacją? Co z VAT?

RADA

Przepisy updof nie nakładają na Pana obowiązku dokumentowania przekazania samochodu, o którym mowa w pytaniu. Ze względów dowodowych zalecamy jednak sporządzenie np. oświadczenia o wycofaniu samochodu z działalności i przekazaniu go na cele osobiste. W związku z przekazaniem samochodu na cele osobiste żony będzie Pan miał obowiązek wykreślić go z ewidencji środków trwałych oraz zaprzestać jego amortyzacji. Z tytułu przekazania, o którym mowa, może wystąpić obowiązek zapłaty VAT. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wykorzystują w niej samochody osobowe zaliczone do środków trwałych, mogą w każdym momencie podjąć decyzję o ich wycofaniu z działalności i przeznaczeniu na cele osobiste, w tym na cele osobiste współmałżonków. Dokonując tego rodzaju czynności, podatnicy nie uzyskują z tego tytułu przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W tym przypadku nie znajduje zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, z którego wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W przypadku nieodpłatnego przekazania składnika majątku na cele osobiste nie dochodzi bowiem do jego odpłatnego zbycia. Potwierdzają to organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-1-1/4511-294/15/WRz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że:

(...) Czynność wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby osobiste na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rodzi żadnych skutków podatkowych w tym podatku, bowiem poprzez czynność tę Wnioskodawca nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego (nie nastąpi przyrost w jego majątku ani zmniejszenie jego zobowiązań). W wyniku planowanych działań nastąpi wyłącznie zmiana sposobu użytkowania ww. garażu, z czym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wiąże powstania obowiązku podatkowego.

Wycofanie z działalności samochodu osobowego oraz przekazanie go na cele osobiste żony nie będzie skutkowało powstaniem po Pana stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. W związku z wycofaniem samochodu z działalności będzie Pan miał obowiązek:

● wykreślić go z ewidencji środków trwałych, podając przyczynę wykreślenia,

● zaprzestać jego amortyzacji. Ostatniego odpisu amortyzacyjnego dokona Pan za miesiąc, w którym samochód zostanie wycofany z działalności (art. 22h ust. 1 updof).

Przepisy updof nie nakładają na podatników obowiązku dokumentowania czynności przekazania na cele osobiste samochodów stanowiących środki trwałe. Niemniej - dla celów dowodowych - warto, aby sporządził Pan np. oświadczenie o wycofaniu samochodu z działalności i przekazaniu go na cele osobiste.

Rozliczenie VAT od przekazania samochodu na cele osobiste

Z pytania nie wynika, czy odliczył Pan VAT przy zakupie samochodu osobowego, który zamierza przekazać na cele osobiste żony. Jeśli przy zakupie przekazywanego samochodu przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT (w tym prawo do częściowego odliczenia, tj. 50% VAT), to jego wycofanie z działalności i przekazanie na cele osobiste żony będzie stanowić nieodpłatną dostawę towaru podlegającą opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej 23% (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 14 ust. 2 pkt 1, art. 22h ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1550

● art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1579

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK