Podatnik, który wycofał składnik majątku z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i przekazał go na potrzeby osobiste, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu
w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza wycofać garaż (wraz z gruntem), wynajmowany obecnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będący środkiem trwałym w tej działalności i przekazać go na potrzeby osobiste.
Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie nastąpi odpłatne zbycie składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej. Czynność wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby osobiste, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rodzi żadnych skutków podatkowych w tym podatku, bowiem poprzez czynność tę Wnioskodawca nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego (nie nastąpi przyrost w jego majątku ani zmniejszenie jego zobowiązań). W wyniku planowanych działań nastąpi wyłącznie zmiana sposobu użytkowania ww. garażu, z czym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wiąże powstania obowiązku podatkowego.
Wobec powyższego przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-1-1/4511-294/15/WRz
Od redakcji: Organ podatkowy słusznie zauważył, że warunkiem opodatkowania zbycia składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej (m.in. środka trwałego) jest jego odpłatność. W przypadku gdy podatnik decyduje się na wycofanie takiego składnika i przekazanie go na potrzeby prywatne, nie mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem. Podatnik nie uzyskuje żadnego przysporzenia majątkowego z tego tytułu.
Decydując się na wycofanie składnika majątku, a nie na jego sprzedaż, wielu podatników uważa, że w ten sposób ominie obowiązek zapłaty podatku. Trzeba jednak pamiętać, że po ich stronie może powstać obowiązek zapłaty podatku, gdy po wycofaniu składnika zdecydują się na jego szybką sprzedaż. Z art. 10 ust. 2 pkt 3 updof wynika, że przychód z działalności gospodarczej powstaje również w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, nawet jeżeli przed zbyciem zostały one wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. Stanowisko to potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 12 marca 2015 r., sygn. IPTPB1/415-714/14-4/AP.
oprac. Katarzyna Wojciechowska
prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor "MONITORA księgowego"