Rachunkowość Budżetowa 7/2018, data dodania: 04.04.2018

Klasyfikacja budżetowa zakupu wodomierza

Jak zaklasyfikować zakup i montaż nowego wodomierza (licznika)? Nie jest to tylko wymiana, ale zakup i montaż nowego licznika do poboru wody ze studni. Wcześniej w tym miejscu nie było licznika.

Zaklasyfikowanie w sposób niebudzący wątpliwości wydatku budżetowego polegającego na zakupie i montażu wodomierza wiąże się z ustaleniem charakteru zakupów i prac wynikających z opisywanego zdarzenia gospodarczego oraz z interpretacją zapisów rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej).

Przyporządkowując wydatek do określonego paragrafu, należy zwrócić uwagę, by w pierwszej kolejności wykluczyć możliwość dokonywania wydatków ze środków ujętych w paragrafach o charakterze szczególnym (np. § 422 "Zakup środków żywności") w danej grupie wydatków. W przypadku braku odpowiedniego paragrafu szczególnego należy wydatkować środki w ramach planu ujętego w paragrafie o charakterze ogólnym, np. § 421 "Zakup materiałów i wyposażenia".

Biorąc pod uwagę sytuację opisaną w pytaniu, która mieści się w operacyjnym zakresie działania jednostki, nabędzie ona wodomierz stanowiący wyposażenie jednostki, którego zakup powinien zostać zaklasyfikowany zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej do § 421 "Zakup materiałów i wyposażenia", w którym ujmuje się zakup materiałów i wyposażenia związany z utrzymaniem i funkcjonowaniem jednostek, w tym w szczególności: leków i środków opatrunkowych na wyposażenie apteczek, prasy.

Z uwagi na niską wartość zakupu, która w przypadku wodomierza najczęściej nie przekracza kwoty 100 zł, uwzględniając przyjęte w jednostce zasady (politykę) rachunkowości, może on być ujęty w ewidencji ilościowej jednostki z bezpośrednim odniesieniem w koszty. Zakup usługi specjalistycznej polegającej na montażu wodomierza, zgodnie z objaśnieniami załącznika nr 4 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej, powinien zostać zaklasyfikowany do § 430 "Zakup usług pozostałych" z uwagi na brak paragrafu szczególnego agregującego tego rodzaju wydatki. Wydatki, jakich należy dokonywać w ramach upoważnienia do wysokości planu finansowego w ramach § 430 "Zakup usług pozostałych", to w szczególności wydatki funduszu operacyjnego, którego przeznaczenie jest niejawne, oraz wydatki na zakup usług (z wyjątkiem: usług świadczonych przez osoby fizyczne, objętych paragrafami: 401 do 403, 405, 406, 408 do 410 i 417, oraz usług wymienionych w paragrafach: 426 do 429, 432 do 440, 461 do 463 i 470).

 

Podstawa prawna

  • załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 2231)

Jarosław Jurga

ekonomista, certyfikowany księgowy, posiada doświadczenie w obszarze finansów publicznych wsparte studiami podyplomowymi z zakresu polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości oraz audytu wewnętrznego w jsfp

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK