Poradnik Rachunkowości Budżetowej 3/2018, data dodania: 16.02.2018

Koszty rozbiórki komina - paragraf 427 czy inne?

Pytanie: W przypadku inwestycji wszystkie koszty z nią związane ujmuje się jako wydatek inwestycyjny (paragraf 605). Czy taką zasadę stosujemy, jeśli chodzi o remonty? Musimy rozebrać komin, ale żeby to zrobić, trzeba uiścić opłatę skarbową za zgodę wydaną przez konserwatora zabytków. Poza tym trzeba mieć projekt rozbiórki, który też na pewno będzie kosztował. Czy te dodatkowe wydatki związane z rozbiórką komina można zaliczyć do jednego zadania remontowego? Czy każdy wydatek to inny paragraf?

Odpowiedź: Paragraf 427 "Zakup usług remontowych" obejmuje wydatki na zakup usług remontowych (z wyjątkiem wydatków na zakup usług świadczonych przez osoby fizyczne, objętych paragrafami: 401 do 403, 405, 406, 408 do 410, 417 i 434). W szczególności chodzi o:

  • usługi obce o charakterze przemysłowym, polegające głównie na przywracaniu wartości użytkowej wyrobów przemysłowych, między innymi usługi konserwacyjne i naprawcze wyrobów przemysłowych, np. maszyn, środków transportu, urządzeń, sprzętu,
  • usługi budowlano-montażowe, w zakresie remontów i konserwacji pomieszczeń i budynków, a także koszty zleconego opracowania dokumentacji oraz założeń projektowych,
  • usługi w zakresie remontów dróg.

Opłatę skarbową jako dochód klasyfikuje się w paragrafie 041 "Wpływy z opłaty skarbowej", a jej poniesienie nie wynika z zawartej umowy, lecz z przepisów o opłacie skarbowej, więc nie stanowi części usługi remontowej. Taka opłata jako wydatek podlega ewidencji na stronie Wn konta 403 i Ma konta 130 oraz w paragrafie 443 "Różne opłaty i składki", ponieważ paragraf ten obejmuje różnego rodzaju płatności oraz składki, m.in. różne opłaty. Z kolei koszty "projektu rozbiórki", czyli koszty zleconego opracowania dokumentacji oraz założeń projektowych, powinny być klasyfikowane w paragrafie 427. Jednak ustawa z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane w definicji remontu wskazuje, że remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym. Rozbiórka ze swojej istoty zakresu prac nie stanowi odtworzenia stanu pierwotnego, więc nie może być klasyfikowana w paragrafie 427. Natomiast z zakresu prac opisanych w pytaniu wynika, że operacja raczej ma charakter rekonstrukcji, więc zasadniczo stanowi ulepszenie obiektu, które powinno być klasyfikowane jako wydatek inwestycyjny. W innym przypadku rozbiórka powinna być klasyfikowana w paragrafie 430 "Zakup usług pozostałych".

Odp. Piotr Wieczorek

 specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i certyfikowany szkoleniowiec

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK