Monitor Księgowego 6/2017, data dodania: 13.03.2017

Czy należy amortyzować licencję na korzystanie z programu rachunkowości zarządczej

PROBLEM

Spółka nabywa licencję oprogramowania obejmującą program rachunkowości zarządczej na okres powyżej roku. Program ten jest dostosowany do potrzeb działalności spółki, jednak na spółkę nie zostały przeniesione prawa autorskie do tego programu. Zapłacona przez nas opłata licencyjna obejmie także instalację, konfigurację i wdrożenie oraz przeszkolenie pracowników. W sumie wynagrodzenie, które otrzyma wykonawca, przekroczy 200 000 zł. Czy wynagrodzenie zapłacone za nabycie tego programu stanowi wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej?

RADA

Tak, spółka powinna amortyzować wydatek na nabycie licencji do oprogramowania. Wynagrodzenie za nabycie programu rachunkowości zarządczej w tym przypadku stanowi wartość początkową tego systemu jako wartości niematerialnej i prawnej. Przy tym, jeżeli spółka jest płatnikiem VAT, wartość początkowa to kwota netto wynagrodzenia. Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tej wartości nie może być krótszy niż 24 miesiące.

UZASADNIENIE

Spółka nabyła od wykonawcy licencję na korzystanie z programu rachunkowości zarządczej. Program ten jest przedmiotem praw autorskich wykonawcy i podlega ochronie. Spółka wskazała ponadto, że wykonawca jako licencjodawca udzielił spółce licencji. Na spółkę nie zostało przeniesione autorskie prawo majątkowe do programu. Może powstać tu wątpliwość, czy w takim wypadku spółka powinna amortyzować nabyty program, czy też rozliczyć wydatki na jego nabycie na zasadach ogólnych.

Należy zaznaczyć, że umowa zawarta przez spółkę z wykonawcą dotyczy korzystania z utworu, jakim bez wątpienia jest program komputerowy (art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o prawie autorskim). Przypomnijmy, że amortyzacji podlegają nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do użytkowania autorskie lub pokrewne prawa majątkowe lub licencje. Warunkiem jest, by ich przewidywany okres użytkowania był dłuższy niż rok i były one wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą (art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 updop). W przypadku spółki należy rozumieć, że oba te warunki są spełnione. Także z przepisów nie można wyprowadzić wniosku, iż przeniesienie własności praw majątkowych jest warunkiem do uznania umowy o korzystanie z oprogramowania (licencji) za wartość niematerialną i prawną. Warto podkreślić, że przedstawione stanowisko potwierdził niedawno sąd administracyjny. Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 18 stycznia 2017 r., sygn. akt I SA/Go 413/16:

(...) umowa o korzystanie z oprogramowania (czyli licencja w rozumieniu art. 41 ust. 2 ustawy o prawie autorskim) stanowi prawo majątkowe (wartość niematerialną i prawną) podlegające amortyzacji na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnej i prawnej (takiej jak zakupiony przez spółkę program komputerowy) nie może być krótszy niż 24 miesiące. Wynika to z art. 16m ust. 1 pkt 1 updop. Przepis ten nie zezwala na krótszy niż 24-miesięczny okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich. Istnieją pewne wyjątki od tej zasady przewidziane w przepisach prawa podatkowego. I tak, przykładowo, jeżeli spółka zawarłaby umowę licencyjną z okresem używania praw majątkowych, krótszym od 24 miesięcy, mogłaby dokonywać odpisów amortyzacyjnych w okresie wynikającym z umowy (art. 16m ust. 1 i 2 updop). Przypomnijmy też, że wartości niematerialne i prawne są amortyzowane metodą liniową i nie podlegają jednorazowej amortyzacji (art. 16k ust. 7 updop).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5, art. 16k ust. 7,art. 16 m ust. 1 i 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1888; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

● art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

Marek Smakuszewski

doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK