Monitor Księgowego 4/2018, data dodania: 23.02.2018

Czy dokonując płatności z tytułu nabycia na portalach stockowych prawa do używania zdjęć i czcionek, należy pobierać podatek u źródła - interpretacja MF

Nie ma obowiązku pobierania podatku u źródła w związku z dokonywaniem płatności z tytułu nabycia na zagranicznych portalach stockowych prawa do używania zdjęć i czcionek wyłącznie na własny użytek dla celów marketingowych. Nie ma tu znaczenia, czy polski podmiot jest w posiadaniu certyfikatu rezydencji, czy też go nie posiada. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

MF

Wnioskodawca dokonuje zakupu fotografii lub czcionek od podmiotów zagranicznych drogą elektroniczną poprzez akceptację regulaminu działania portalu stockowego.

W ramach dokonanego zakupu:

  • nie dochodzi do przeniesienia praw autorskich na nabywcę, a prawa autorskie do zakupionej fotografii lub czcionki pozostają przy właścicielu portalu albo autorze:

  • nabywca otrzymuje prawo do korzystania z fotografii lub czcionki wyłącznie na swój własny użytek, w szczególności może wykorzystywać zakupione zdjęcia lub czcionki we własnych celach biznesowych i komercyjnych, na stronach internetowych, biuletynach informacyjnych, w reklamach, publikacjach elektronicznych, prezentacjach multimedialnych, broszurach i ulotkach, plakatach, kartkach i pocztówkach, opakowaniach i etykietach, katalogach, w celach promocyjnych i dekoracyjnych;

  • nabywca nie ma prawa, by zakupione prawo do korzystania z fotografii lub czcionki odsprzedawać czy na jego podstawie udzielać dalszej licencji.

Z powyższego wynika, że Wnioskodawca nabędzie prawo do korzystania z zasobów fotograficznych oraz czcionek za pośrednictwem witryny internetowej wyłącznie na własne potrzeby, będąc jednocześnie końcowym użytkownikiem tej zawartości. Zatem płatności dokonywane (…) na rzecz podmiotów z USA nie stanowią należności licencyjnych. Oznacza to, że Wnioskodawca, dokonując wypłaty takich należności, nie będzie zobowiązany do pobrania od nich zryczałtowanego podatku dochodowego.

Obowiązek pobrania przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczy wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 tej ustawy. W przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym nie obejmuje/nie będzie obejmował on Wnioskodawcy, gdyż wypłacane przez niego należności z tytułu nabycia fotografii i czcionek dla własnych celów nie stanowią należności licencyjnych, na podstawie ww. art. 21 wskazanej ustawy. (…) nie będzie zatem zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od tych płatności.

Mając na uwadze powyższe, w przypadku wypłaty przez Wnioskodawcę należności na rzecz rezydenta USA, które nie mieszczą się w katalogu art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku posiadania certyfikatu rezydencji warunkującego niepobranie podatku "u źródła".

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 lutego 2018 r., sygn. 0115-KDIT2-3.4010.389.2017.1.MJ

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego i gospodarczego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK