Od 1 stycznia 2018 r. 50% koszty uzyskania przychodu można zastosować tylko do niektórych przychodów z działalności objętej prawem autorskim. Jeżeli podatnik uzyskuje przychody pochodzące z innych dziedzin, a zatem niemieszczące się w nowym katalogu takiej działalności, należy zastosować koszty uzyskania przychodu właściwe dla danego stosunku prawnego i odpowiadającego im źródła przychodu (np. dla przychów z pracy i z działalności wykonywanej osobiście) - takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie redakcji MPPiU.
Od 1 stycznia 2018 r. limit 50% zryczałtowanych autorskich kosztów uzyskania przychodów został podwyższony do kwoty 85 528 zł rocznie. Jednak koszty te można zastosować tylko do przychodów uzyskiwanych od tej daty i z tytułu działalności (art. 22 ust. 9b ustawy o pdof):
Redakcja "MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń" skierowała do Ministerstwa Finansów zapytanie o to, jakie koszty uzyskania przychodów należy zastosować do przychodów z działalności twórczej niemieszczącej się w powyższym katalogu działalności. W odpowiedzi resort finansów zajął następujące stanowisko:
Stanowisko Ministerstwa Finansów z 12 stycznia 2018 r.
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.) - ustawa PIT - przyznaje możliwość stosowania 50% kup przychodom uzyskanym z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy. Przepis ten dotyczy zatem pracy zarobkowej, do której mają zastosowanie postanowienia ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 880, z późn. zm.). Jak wynika z tej ustawy (art. 1 ust. 1), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. poz. 2175) dodała ust. 9b w art. 22 ustawy PIT. Norma ta wskazuje dziedziny o charakterze twórczym objęte 50% kosztami uzyskania przychodów. Dziedziny te pokrywają się z podstawowym wyszczególnieniem utworów objętych prawem autorskim (art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Przychody uzyskane przez podatnika w zakresie innych dziedzin, niż wskazane w dodawanym przepisie, będą podlegały opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie PIT dotyczących stosunku prawnego, w ramach którego zostały uzyskane. W tym przypadku będą stosowane koszty uzyskania przychodów właściwe dla danego stosunku prawnego i odpowiadającego im źródła przychodu (np. dla przychów z pracy i z działalności wykonywanej osobiście - odpowiednio art. 12 i art. 13 ustawy PIT). |
Ze stanowiska organu wynika, że możliwość zastosowania lub niezastosowania autorskich kosztów uzyskania przychodu wymaga podjęcia przez płatnika określonych etapowych działań, tj.:
Stanowisko Ministerstwa Finansów nie rozwiewa jednak wszystkich wątpliwości. W przypadku zawarcia przez pracodawcę i pracownika umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, której przedmiot działalności nie mieści się w nowym katalogu, można przyjąć, że do takiej umowy powinny być zastosowane 20% koszty uzyskania przychodu, ponieważ tak wynika z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o pdof. Przepis ten dotyczy jednak przychodów z działalności wykonywanej osobiście, tj.:
● osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
● właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.
Zatem na tej podstawie można zastosować 20% koszty uzyskania przychodów np. do umów o dzieło (art. 13 pkt 8 ustawy o pdof). Należy jednak przy tym uwzględnić art. 18 ustawy o pdof, który dotyczy praw majątkowych. Przepis ten stanowi, że za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Zdaniem większości organów podatkowych do przychodów z praw majątkowych nie można stosować 20% kosztów uzyskania przychodu z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o pdof. Dotyczy to także sytuacji, gdy zawarta została umowa o dzieło z przeniesieniem praw majątkowych. Artykuł 18 ustawy o pdof można stosować bez zawierania między pracownikiem a pracodawcą umowy o dzieło. Jest bowiem możliwe udzielenie licencji na utwór opracowany przez pracownika bez uprzednio zawartej z nim umowy o dzieło. Przykładowo pracownik stworzył utwór przed podpisaniem umowy o pracę, ale już jako pracownik udziela pracodawcy licencji na korzystanie z tego utworu. Powoduje to jednak problemy z rozliczeniem kosztów uzyskania przychodów, gdy przychód pracownika nie mieści się w obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. zamkniętym katalogu działalności twórczej. Istnieje wtedy ryzyko, że organy podatkowe nie zgodzą się na zastosowanie 20% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu do takiej umowy. Są one bowiem zastrzeżone dla umów o dzieło/zlecenia z działalności wykonywanej osobiście, a organ skarbowy, kontrolując płatnika, przyjmie, że umowa dotyczy praw majątkowych.
Praktyczne znaczenie różnicowania przychodów osiąganych na podstawie umowy o dzieło (art. 13 pkt 8 ustawy o pdof) i z tytułu praw majątkowych (art. 18 ustawy o pdof) powstaje w kontekście rozliczania kosztów uzyskania przychodów powyżej ustawowego 50% limitu. Przykładem jest spór rozstrzygnięty 11 lipca 2014 r. przez WSA w Warszawie (III SA/Wa 78/14). Sąd stanął po stronie organu podatkowego, który wydał niekorzystną interpretację dla autorki scenariuszy filmowych do serialu telewizyjnego. Podstawą stworzenia utworów miała być umowa o dzieło z rozporządzeniem na rzecz producenta filmu przysługującymi autorce prawami autorskimi do tego dzieła. Ze względu na wprowadzenie limitu ustawowego dla 50% kosztów uzyskania przychodów autorka scenariusza chciała powyżej tego limitu skorzystać z 20% kosztów uzyskania przychodów. Argumentowała to tym, że podpisała umowę o dzieło. Organ podatkowy wykluczył taką możliwość, gdyż do przychodów z praw majątkowych nie stosuje się 20% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 4 updof. Mają one zastosowanie tylko do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Pogląd organu podatkowego potwierdził WSA w Warszawie, który stwierdził, że:
WSA
(…) skarżąca nie może dokonywać swobodnej kwalifikacji poszczególnych kategorii przychodów do określonych źródeł przychodów w zależności od oczekiwanych korzyści podatkowych. Dwudziestoprocentowe koszty uzyskania przychodu mają zastosowanie tylko do przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście, określonej w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 u.p.d.o.f. Skarżąca zaś, osiągając przychody z praw majątkowych, może na zasadzie art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f. korzystać z pięćdziesięcioprocentowych kosztów uzyskania przychodu, jednakże do kwoty limitu określonego w art. 22 ust. 9a u.p.d.o.f. Po przekroczeniu tego limitu nie będzie mogła zastosować art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy albowiem nie ma on do niej zastosowania. Przy czym przepis art. 22 ust. 10a przewiduje możliwość zastosowania koszów faktycznie poniesionych gdy podatnik wykaże, że poniósł je w wyższej wysokości niż wynikające z zastosowania normy procentowej.
Wyrok WSA w Warszawie zawiera ciekawą wskazówkę, kiedy można rozważyć zastosowanie 20% kosztów uzyskania przychodu do umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Sąd zwrócił uwagę, że umowa o stworzenie scenariuszy zawiera jedną kwotę wynagrodzenia, tj. za stworzenie dzieła oraz przeniesienie praw do niego:
WSA
(…) wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw autorskich i praw zależnych nie jest wyodrębnione z ogólnego wynagrodzenia za wykonanie dzieła. Podzielić zatem trzeba pogląd Organu, że w tej sytuacji, wręcz niezrozumiałe jest stanowisko Skarżącej, aby jednocześnie stosować 50% koszty i 20% do przychodów uzyskiwanych (jak sama podaje) z wynagrodzenia z tytułu praw autorskich.
W sytuacji gdyby umowa niemieszcząca się w nowym katalogu działalności twórczej (art. 22 ust. 9b ustawy o pdof) zawierała dwa rodzaje wynagrodzenia, być może organ podatkowy zająłby inne stanowisko i do wynagrodzenia za stworzenie dzieła zaakceptował użycie 20% kosztów uzyskania przychodu. Natomiast w stosunku do wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich możliwe byłoby zastosowanie przez twórców faktycznie poniesionych kosztów uzyskania przychodów. Jednak zastosowanie tego sposobu rozliczenia umowy o dzieło, zawierającej dwa rodzaje wynagrodzenia, wymaga uzyskania potwierdzenia jego prawidłowości w postaci interpretacji indywidualnej.
Obecnie trwają prace nad nowelizacją art. 22 ust. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (projekt z 24 stycznia 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Według uzasadnienia do ww. projektu, zmiana ma na celu uporządkowanie i dodanie dziedzin, w odniesieniu do których możliwe będzie zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów, m.in. inżynierii budowlanej, tłumaczeń i gier komputerowych.
PODSTAWA PRAWNA:
art. 13 pkt 2, pkt 4, pkt 6, pkt 8, art. 18, art. 22 ust. 2, ust. 9 pkt 3-4, ust. 9a, ust. 9b, ust. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 200; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 317
art. 1 ust. 1-2 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 880; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1089
Tomasz Król
konsultant podatkowy, prawnik specjalizujący się w prawie gospodarczym i podatkowym, trener, autor kilkuset publikacji fachowych