Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 3/2015, data dodania: 02.02.2015

Czy posiłek regeneracyjny obniża dietę z tytułu podróży służbowej

Podczas delegacji niektórzy z naszych pracowników wykonują prace fizyczne, które zobowiązują nas do zapewniania tym pracownikom posiłków regeneracyjnych. Czy posiłki te powodują konieczność obniżenia diety za delegację, jeżeli prace są wykonywane również poza stałym miejscem pracy tych osób?

PROBLEM

RADA

Nie. Posiłek regeneracyjny, do zapewnienia którego zobowiązują pracodawcę przepisy bhp, nie jest posiłkiem, o którym mowa w przepisach rozporządzenia w sprawie podróży służbowych, podlegającym odliczeniu od diety. Zatem nie powinni Państwo obniżać należnej pracownikom diety o posiłek regeneracyjny. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dieta z tytułu delegacji jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia (zwiększonych lub pełnych). Jej wypłata nie ma żadnego odniesienia do rodzaju wykonywanych przez pracownika zadań, lecz jest powiązana wyłącznie z samym faktem wyjazdu na polecenie pracodawcy w celu wykonania zadania służbowego poza stałe miejsce pracy zatrudnionego. Natomiast posiłek regeneracyjny jest rodzajem dodatku do zwykłego wyżywienia, wynikającym z wykonywania pracy w specyficznie obciążających warunkach. Oba zobowiązania pracodawcy, tj. do wypłaty diety i zapewnienia posiłku regeneracyjnego, mają więc różny charakter. W związku z tym należy przyjąć, że posiłek regeneracyjny zapewniony pracownikowi podczas podróży służbowej nie wpływa na wysokość przysługującej mu diety z tego tytułu.

PRZYKŁAD

Mirosław R. wyjechał w tygodniową delegację krajową, podczas której wykonuje prace fizyczne uprawniające go do posiłków regeneracyjnych (obiadów). Posiłki te na podstawie umowy z pracodawcą zapewnia pracownikowi kontrahent pracodawcy, u którego wykonywane są prace. Poza tym ani pracodawca, ani kontrahent nie zapewniają Mirosławowi R. żadnego wyżywienia i nie otrzymuje on go również w hotelu, w którym nocuje. W tym przypadku po zakończeniu delegacji należy wypłacić pracownikowi diety za czas trwania podróży służbowej bez obniżania ich m.in. o 50% z tytułu zapewnienia posiłku regeneracyjnego.

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych (art. 232 Kodeksu pracy). Posiłek regeneracyjny zapewniany jest przy wykonywaniu pewnych prac związanych z określonym wysiłkiem energetycznym oraz prac pod ziemią (w tym przypadku bez odniesienia do ubytku energetycznego związanego ze świadczeniem tej pracy). Stanowiska pracy, na których zatrudnieni pracownicy powinni otrzymywać posiłki, oraz szczegółowe zasady ich wydawania, a także warunki uzasadniające zapewnienie posiłków przez umożliwienie ich przyrządzania z przekazanych pracownikom produktów lub nabywania w punktach gastronomicznych ustala pracodawca:

● w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi,

● po uzyskaniu opinii przedstawicieli pracowników - jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa.

Posiłek regeneracyjny przysługuje z tytułu wykonywania określonej pracy, bez jakiegokolwiek odniesienia do tego, czy jest ona świadczona w stałym miejscu pracy, czy poza nim. Po spełnieniu warunków przyznania posiłku regeneracyjnego pracownik musi go otrzymać w obu tych przypadkach. Różnicowanie posiłków może polegać np. na wskazaniu w regulacjach wewnętrznych, że podczas delegacji pracownicy korzystają z posiłków w punktach gastronomicznych.

Inny charakter mają przepisy rozporządzenia w sprawie podróży służbowych. Regulują one prawo pracownika do świadczeń w związku z koniecznością wyjazdu w podróż służbową. Jednym z tych świadczeń jest dieta przeznaczona na pokrycie:

● zwiększonych kosztów wyżywienia (w czasie delegacji krajowej),

● kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków (w czasie delegacji zagranicznej).

Dieta jest obniżana o określony procent w związku z zapewnieniem pracownikowi bezpłatnie śniadania, obiadu lub kolacji.

Sposoby zapewnienia pracownikowi bezpłatnego wyżywienia podczas podróży służbowej

infoRgrafika

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 232 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662

● § 2, § 7 i § 13 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - Dz.U. z 2013 r., poz. 167

● § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów - Dz.U. Nr 60, poz. 279

Marek Rotkiewicz

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego i prawa Unii Europejskiej, autor ponad 1500 publikacji, szkoleniowiec, prowadzi działalność doradczą

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK