Biuletyn VAT 2/2018, data dodania: 25.01.2018

Jak podatnicy rozliczający się kwartalnie składają JPK_VAT

Od rozliczenia za styczeń 2018 r. każdy podatnik VAT czynny, w tym również rozliczający się kwartalnie, musi za każdy miesiąc wysłać JPK_VAT. Oznacza to dla podatników rozliczających się kwartalnie, że za dany kwartał muszą wysłać trzy pliki JPK_VAT, tj. za każdy miesiąc kwartału, i złożyć jedną deklarację VAT-7K.

Podatnicy rozliczający się z VAT kwartalnie muszą wysyłać JPK_VAT miesięcznie, do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W związku z tym nie utracili prawa do rozliczeń kwartalnych. Powstaje pytanie, czy za pierwsze dwa miesiące kwartału można wysłać zerowe pliki JPK_VAT, a wszystkie transakcje wykazać w JPK_VAT za trzeci miesiąc kwartału. MF, odpowiadając na pytanie podatnika, zdecydowanie odrzuciło taką możliwość. Dlatego faktury sprzedażowe należy wpisywać do ewidencji VAT według terminu powstania obowiązku podatkowego. Jeśli faktura została wystawiona w danym miesiącu, a obowiązek podatkowy nie powstał w tym miesiącu, to nie uwzględniamy jej w ewidencji JPK_VAT.

Przykład

Podatnik rozlicza się metodą kasową. 23 stycznia 2018 r. wystawił fakturę. Zapłatę otrzymał dopiero 10 lutego 2018 r. Dlatego faktura powinna być uwzględniona w ewidencji i JPK_VAT za luty 2018 r. oraz deklaracji za I kwartał 2018 r.

Przykład

Podatnik rozlicza się kwartalnie, nie korzysta z metody kasowej. 30 stycznia 2018 r. wystawił fakturę zaliczkową. Klient wpłacił zaliczkę 3 lutego 2018 r. Dlatego faktura powinna być uwzględniona w ewidencji i JPK_VAT za luty 2018 r. oraz deklaracji za I kwartał 2018 r.

Przykład

Podatnik rozlicza się kwartalnie, nie korzysta z metody kasowej. 30 stycznia 2018 r. wykonał usługę i wystawił fakturę tego samego dnia. Klient zapłacił 3 lutego 2018 r. Dlatego faktura powinna być uwzględniona w ewidencji i JPK_VAT za styczeń 2018 r. oraz deklaracji za I kwartał 2018 r.

Tak samo wygląda sytuacja w przypadku dokonywanych zakupów. Zasadniczo wykazujemy zakupy w ewidencji za miesiąc, w którym przysługuje nam prawo do odliczenia. Oczywiście należy pamiętać, że na odliczenie VAT mamy de facto trzy okresy rozliczeniowe. Dlatego gdy nie chcemy odliczać VAT w pierwszym okresie rozliczeniowym (kwartale), nie wykazujemy faktury w ewidencji za żaden z miesięcy pierwszego kwartału.

O terminie odliczenia decyduje zasadniczo data powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy i data otrzymania faktury przez nabywcę. Oba te warunki muszą być spełnione łącznie.

Przykład

Podatnik rozliczający się kwartalnie otrzymał 5 lutego fakturę za najem, wystawioną 31 stycznia. Ponieważ obowiązek podatkowy powstał w styczniu (data wystawienia faktury), a fakturę otrzymał 5 lutego, może odliczyć VAT w deklaracji za I lub II albo III kwartał. Gdy zdecyduje się na odliczenie VAT w I kwartale, powinien wykazać fakturę w JPK_VAT za luty 2018 r.

Podatnik, który wybrał kasową metodę albo otrzymał fakturę z oznaczeniem "kasowa metoda", aby odliczyć VAT, musi opłacić fakturę. Gdy zapłaci część należności, może odliczyć tylko część VAT.

Przykład

Podatnik rozliczający się kwartalnie, który wybrał kasową metodę rozliczeń, otrzymał 5 lutego fakturę za najem, wystawioną 31 stycznia. Fakturę opłacił 10 marca. Ponieważ prawo do odliczenia powstało powstało w marcu (data zapłaty za fakturę), a fakturę otrzymał 5 lutego, może odliczyć VAT w deklaracji za I lub II albo III kwartał. Gdy zdecyduje się na odliczenie VAT w pierwszym kwartale, powinien wykazać fakturę w JPK_VAT za marzec 2018 r.

Jeśli podatnik rozlicza zakupy objęte odwrotnym obciążeniem, zasadniczo może je odliczyć w deklaracji za okres, w którym wykazał VAT należny, lub za dwa następne okresy rozliczeniowe.

Przykład

Podatnik rozliczający się kwartalnie kupił na Słowacji towary. Fakturę wystawioną 25 stycznia otrzymał 5 lutego. VAT należny musi wykazać w JPK_VAT za styczeń. Za ten sam miesiąc powinien wykazać VAT naliczony.

Gdy podatnik rozliczający się kwartalnie ma obowiązek dokonania korekty rocznej, musi ją wpisać do JPK_VAT za styczeń 2018 r. Potwierdził to MF w odpowiedzi na pytanie podatnika rozliczającego się kwartalnie, który ma obowiązek dokonać korekty rocznej. W wyjaśnieniach MF czytamy:

Roczną kwotę korekty podatku naliczonego w związku ze sprzedażą mieszaną należy wykazać w styczniowym JPK_VAT oraz w deklaracji VAT-7K za I kwartał 2018 r.

 

Joanna Dmowska

Ekspert w zakresie VAT

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK