Rachunek zysków i strat sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej, a dane liczbowe podaje się w złotych i groszach.
Termin złożenia rachunku zysków i strat jednostkowego za 2016 r. upływa 31 marca 2017 r.
W opisie poszczególnych pozycji ujęto najbardziej typowe przykłady paragrafów - należy wziąć pod uwagę, że w części jednostek te same paragrafy będą w różnych pozycjach z uwagi na zadania statutowe jednostki czy wewnętrzne ustalenia zarządu JST lub dysponenta, np. paragraf 075 "Wpływy z najmu i dzierżawy składników majątkowych Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub innych jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych oraz innych umów o podobnym charakterze" - w jednostkach zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami wystąpi w pozycji A.VI, gdyż jest to podstawowy dochód takiej jednostki, księgowany na koncie 720, natomiast w pozostałych jednostkach, np. szkołach czy urzędach, będzie to pozostały przychód operacyjny odnoszony na konto 760, a zatem powinien trafić do pozycji D.III.
PODSTAWA PRAWNA:
załącznik nr 7 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 289; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 24)
Oprac. Agnieszka Drożdżal
wieloletni skarbnik gminy, doświadczony szkoleniowiec i doradca w zakresie finansów publicznych oraz rachunkowości budżetowej dla wielu ośrodków edukacyjnych oraz jednostek sektora finansów publicznych na terenie kraju