Serwis Prawno-Pracowniczy / Niezbędnik Kadrowo-Płacowy 10/2014, data dodania: 11.03.2014

PREMIE, NAGRODY, DODATKI, ODPRAWY

Dodatek specjalny dla głównej księgowej

PROBLEM

Zespół szkół jest państwową jednostką budżetową działającą w strukturach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Główna księgowa jest zatrudniona na umowę o pracę na cały etat. Czy i na podstawie jakich przepisów dyrektor szkoły może przyznać głównej księgowej dodatek specjalny do wynagrodzenia z tytułu zwiększonego zakresu pracy?

RADA

Tak, dyrektor szkoły może przyznać taki dodatek głównej księgowej. Jeśli chodzi natomiast o podstawę prawną - warunki wynagrodzenia pracowników (innych niż nauczyciele) zatrudnionych w szkole działającej w strukturach Ministerstwa Rolnictwa określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz w niektórych innych jednostkach organizacyjnych (dalej: rozporządzenie).

UZASADNIENIE

Zgodnie z § 7 rozporządzenia, z tytułu okresowego zwiększenia zakresu obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań albo ze względu na charakter pracy lub warunki wykonywania pracy pracodawca może przyznać pracownikowi dodatek specjalny. Główna księgowa takiej szkoły (prowadzonej przez organ administracji rządowej) może zatem otrzymać dodatek specjalny, jeżeli okresowo został jej zwiększony zakres obowiązków, a także z uwagi na charakter pracy lub warunki jej wykonywania.

Dodatek jest uznaniowy - na co wskazuje charakter tego przepisu rozporządzenia. Użyty w nim zwrot "dyrektor może przyznać dodatek specjalny" świadczy o tym, że nie jest to obowiązek dyrektora, ale jedynie możliwość.

Dodatek specjalny przyznaje się na czas określony, a w uzasadnionych przypadkach - na czas nieokreślony. Dodatek specjalny jest wypłacany w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, w kwocie nieprzekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika.

PODSTAWA PRAWNA:

● § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz w niektórych innych jednostkach organizacyjnych (DzU nr 82, poz. 493; ost. zm. DzU z 2010 r. nr 84, poz. 548).

DARIUSZ DWOJEWSKI

prawnik, wykładowca, doktorant na WPiA Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie prawa pracy, pragmatyk pracowniczych i związków zawodowych, współpracownik firm szkoleniowych i autor wielu publikacji

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK