Zakres regulacji: W Dzienniku Urzędowym Ministra Rozwoju i Finansów z 29 maja 2017 r. (poz. 105) został ogłoszony Komunikat Ministra Rozwoju i Finansów z 25 maja 2017 r. w sprawie ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe".
Standard odnosi się do zasad ewidencji i inwentaryzacji środków trwałych na potrzeby prowadzenia rachunkowości jednostki (nie dotyczy aspektów związanych ze stosowaniem prawa podatkowego, w szczególności w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych). W kolejnych częściach standardu omawiane są:
Bardzo szczegółowo standard określa zasady wyodrębniania obiektów inwentarzowych środków trwałych (pojedynczych i zbiorczych) oraz ich znakowania numerami inwentarzowymi. Szczególnie ważne są w tym zakresie podane w KRS kryteria podziału na obiekty inwentarzowe gruntów oraz obiektów sieciowych (liniowych).
Ponadto KSR podaje także sposób ustalania wartości początkowej środków trwałych i jej korygowania w trakcie użytkowania środka trwałego, a w szczególności zasady:
Końcowe postanowienia standardu dotyczą:
Co nowe uregulowania oznaczają dla jednostek: W przypadku jednostek, które postanowiły stosować KSR w swojej polityce rachunkowości, postanowienia standardu mają zastosowanie po raz pierwszy do sporządzania sprawozdania finansowego za rok obrotowy zaczynający się od 1 stycznia 2017 r. W przypadku jednostek, które nie postanowiły o stosowaniu KSR, nowy standard może służyć pomocą przy ustalaniu (nowelizowaniu) ich polityk rachunkowości, w zakresie ewidencjonowania środków trwałych i przeprowadzania ich inwentaryzacji. Standard - ze względu na swoją szczegółowość, może w tych jednostkach służyć rozwiązaniu wielu kwestii problematycznych, których nieuregulowanie prowadzi w jednostkach sektora publicznego do powstawania nieprawidłowości w gospodarowaniu i ewidencjonowaniu środków trwałych.
Oprac. Izabela Motowilczuk
były wieloletni inspektor kontroli