Rachunkowość Budżetowa 20/2014, data dodania: 14.10.2014

Czy pracownik może odmówić udziału w komisji inwentaryzacyjnej

Jeden z pracowników jednostki został poinformowany przez kierownika jednostki o tym, że powołano go na członka komisji inwentaryzacyjnej. Pracownik ten jednak uważa, że nie posiada do tego odpowiednich kwalifikacji, i odmawia udziału w pracach komisji. Czy są jakieś przepisy, na które pracownik może się powołać, aby mógł zostać wyłączony ze składu komisji inwentaryzacyjnej?

Nie, w polskim prawie nie ma przepisów, na podstawie których pracownik może odmówić udziału w pracach komisji inwentaryzacyjnej.

Zasadom dokonywania inwentaryzacji poświęcony został w całości rozdział 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor). Jednakże przepisy tam zawarte dotyczą jedynie zasad, terminów i częstotliwości przeprowadzenia inwentaryzacji, nie wskazują natomiast na sposób, w jaki inwentaryzacja powinna zostać przeprowadzona. W związku z tym kierownik jednostki, sporządzając politykę rachunkowości (na podstawie art. 10 ust. 2 uor), powinien dokładnie ustalić zapisy regulujące zasady powoływania komisji inwentaryzacyjnej oraz przeprowadzenie inwentaryzacji z uwzględnieniem specyfiki oraz zasobów majątkowych konkretnej jednostki. W instrukcji inwentaryzacyjnej, obok ogólnych zasad przygotowania, przeprowadzenia i rozliczenia inwentaryzacji, powinny znaleźć się dokładne zapisy, dotyczące powołania komisji inwentaryzacyjnej.

Udział w komisji inwentaryzacyjnej jest poleceniem służbowym. Jak wynika z art. 100 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Jeśli pracownik uważa, że pracodawca nie ma prawa powierzać jemu tego rodzaju obowiązków, może odmówić wykonania polecenia. Musi mieć jednak świadomość, że odmowa wykonania polecenia wiąże się z ryzykiem, że wobec pracownika zostaną zastosowane odpowiednie sankcje, a w przyszłości sąd rozpoznający ewentualny spór powstały pomiędzy pracownikiem i pracodawcą podzieli punkt widzenia pracodawcy.

W sytuacji gdy członkowie komisji zgłaszają brak wiedzy z zakresu prowadzonej inwentaryzacji, powinni zostać przeszkoleni z zakresu inwentaryzacji np. przez przewodniczącego komisji inwentaryzacyjnej.

BARTOSZ SPYCHALSKI

główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej, posiada licencję Ministra Finansów do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Podstawy prawne

● art. 10 ust. 2, art. 26, art. 27 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1100)

● art. 100 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 208)

W tym numerze RB dodatek specjalny dla prenumeratorów - "Zbiór praw" nr 4 zawierający ujednolicony przez redakcję tekst rozporządzenia z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

● W jakim paragrafie ująć współfinansowanie utrzymania dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej?

● W jakim paragrafie ująć wydatek z tytułu opłaty licencyjnej?

● W jakim paragrafie ująć zakup testów psychologicznych?

to jedne z najciekawszych pytań, które wpłynęły do redakcji RB w odpowiedzi na uruchomioną specjalnie dla naszych Czytelników akcję zadawania pytań z zakresu klasyfikacji budżetowej.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK