Poradnik Rachunkowości Budżetowej 10/2016, data dodania: 03.10.2016

Miesięczny przegląd nowości

Zmiana terminu przesyłania JPK przez jednostki sektora publicznego

Zakres zmian: Z dniem 25 sierpnia 2016 r. w drodze rozporządzenia Ministra Finansów z 24 sierpnia 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1337) został zmieniony dla jednostek sektora finansów publicznych termin przedkładania przez nie informacji, o której mowa w art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej. Przepis ten dotyczy obowiązku nałożonego na podatników VAT, prowadzących ewidencję dla celów obliczania VAT za pomocą komputera, w zakresie przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) za pomocą środków komunikacji elektronicznej za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, począwszy od lipca 2016 r., bez wezwania organu podatkowego. Obowiązek przesyłania JPK od 31 stycznia 2017 r. będą miały następujące jednostki sektora finansów publicznych:

● organy władzy publicznej, w tym organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa, sądy i trybunały oraz urzędy obsługujące te organy, w zakresie, w jakim są uznani za podatników podatku od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 1 i 6 ustawy o podatku od towarów i usług,

● inne niż ww. państwowe jednostki budżetowe,

● jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki,

● związki metropolitalne,

● samorządowe jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, utworzone przez jednostkę samorządu terytorialnego oraz urząd obsługujący jednostkę samorządu terytorialnego działający w formie samorządowej jednostki budżetowej, jeżeli rozliczają się jako podatnicy podatku od towarów i usług odrębni od jednostki samorządu terytorialnego,

● agencje wykonawcze,

● instytucje gospodarki budżetowej,

● Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,

● Narodowy Fundusz Zdrowia,

● podmioty lecznicze w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej,

● Polska Akademia Nauk i utworzone przez nią jednostki organizacyjne,

● instytuty badawcze w rozumieniu ustawy o instytutach badawczych,

● państwowe i samorządowe instytucje kultury,

● jednostki publicznej radiofonii i telewizji,

● parki narodowe,

● Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej,

● Narodowy Bank Polski,

● Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Co zmiany przepisów oznaczają dla jednostek: Zmiana pozostawia jednostkom sektora finansów publicznych czas na dostosowanie prowadzonych ksiąg rachunkowych do wymogów wynikających z przepisów o JPK.

Zmiana kwoty bazowej do naliczania dotacji na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej

Zakres zmian: Wzrosła kwota bazowa do naliczania dotacji celowej dla powiatów na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej na rok 2017 z 5150 zł do 5217 zł. Nowa kwota została ogłoszona przez Ministra Sprawiedliwości w rozporządzeniu z 2 sierpnia 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1184).

Co zmiany przepisów oznaczają dla jednostek: Zadanie polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej realizowanym przez powiat w porozumieniu z gminami albo samodzielnie. Nowa wielkość kwoty bazowej powinna być wzięta pod uwagę przy kalkulowaniu wydatków na realizację zadania w zakresie ustalania nieodpłatnej pomocy prawnej w projektach budżetów powiatów na 2017 r. w rozdziale 75515 "Nieodpłatna pomoc prawna" obowiązującym od 1 stycznia 2016 r., paragraf 211 "Dotacje celowe otrzymane z budżetu państwa na zadania bieżące z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone ustawami realizowane przez powiat".

Zmiany wzorów ofert, umów i sprawozdań dotyczących realizacji zadań publicznych

Zakres zmian: Z dniem 3 września 2016 r. weszło w życie rozporządzenie zmieniające wzory: oferty, umowy ramowej i sprawozdań z wykonania zadań publicznych przez organizacje pożytku publicznego opublikowane w Dz.U. z 2016 r. poz. 1300. Nowe wzory zostały opracowane w taki sposób, aby uprościć ich wypełnianie, przy zawarciu istotnych informacji koniecznych do oceny oferty realizacji zadania publicznego i stopnia jego realizacji. Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzednio obowiązujących uregulowań polegają na:

● wyodrębnieniu oddzielnych wzorów ofert na wykonanie zadania publicznego, umów o wykonanie zadania oraz sprawozdań z wykonania zadania dla zadań realizowanych przez organizacje pożytku publicznego i operatorów projektów,

● poszerzeniu informacji podawanych w ofercie wykonania zadania publicznego odnośnie do kalkulacji przewidywanych kosztów realizacji zadania (w tym oddzielnie dla zadań mieszczących się w okresie jednego roku oraz zadań wykonywanych w okresie dłuższym niż rok budżetowy),

● określeniu w umowie o wykonanie zadania publicznego odrębnie terminów wykonania zadania oraz terminów wykorzystania środków otrzymanych z dotacji i pozyskanych z innych źródeł,

● ustaleniu zasad przekazywania dotacji na zadania realizowane w okresie od 2 do 5 lat budżetowych,

● przewidzeniu w umowie możliwości przesunięć w zakresie ponoszonych wydatków w stosunku do kosztów określonych w umowie,

● ustaleniu w umowie, że skutkiem niezłożenia w terminie sprawozdań z wykonania zadania jest uznanie dotacji za wykorzystaną niezgodnie z przeznaczeniem, ze wszystkimi tego konsekwencjami prawnymi,

● ustaleniu większej szczegółowości sprawozdania z wykonania zadania w zakresie kosztów (wydatków) poniesionych w związku z jego realizacją z dotacji i innych środków.

Przy ustalaniu nowych wzorów zostały wzięte pod uwagę wyniki kontroli przeprowadzanych w organach dotujących, omówione w tym Poradniku, m.in. pod śródtytułem: "9. Nieprawidłowości przy dotowaniu organizacji pożytku publicznego".

Co zmiany przepisów oznaczają dla jednostek: Nowe wzory mają wejść do stosowania w przypadku konkursów ofert i ofert składanych w innych trybach na wykonanie zadań publicznych przez organizacje pożytku publicznego po dniu 3 września 2016 r. Do postępowań wszczętych przed tym dniem należy stosować wzory dotychczasowe.

Zmiany wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej

Zakres zmian: Z dniem 6 września 2016 r. zostały wprowadzone nowe wzory tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych i obowiązków o charakterze niepieniężnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 1305).

Co zmiany przepisów oznaczają dla jednostek: Jednostki sektora finansów publicznych muszą dostosować się do nowych wzorów tytułów wykonawczych (zwłaszcza w przypadku, gdy są one wystawiane za pomocą programów komputerowych). Tytuły wykonawcze według starych wzorów będą mogły być nadal stosowane, jednak nie dłużej niż do 6 września 2017 r.

Nowe stanowisko KSR odnoszące się do przeprowadzania spisu z natury

Zakres regulacji: Z dniem 28 lipca 2016 r. weszła w życie uchwała nr 5/2016 Komitetu Standardów Rachunkowości z 26 kwietnia 2016 r. w sprawie przyjęcia stanowiska Komitetu w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półfabrykatów (Dz.Urz. Ministra Finansów z 2016 r. poz. 55). Stanowisko KSR ma służyć wyjaśnieniu problemów powstających przy przeprowadzaniu inwentaryzacji w drodze spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów. W stanowisku przedstawiono dobre praktyki oraz wskazówki sprzyjające prawidłowej i sprawnej inwentaryzacji zapasów, obejmujące sprawy związane z przygotowaniem, przeprowadzaniem, rozliczaniem i dokumentowaniem spisów z natury, i to zarówno zapasów własnych jednostek, jak i zapasów obcych oddanych im na przechowanie.

Co nowa regulacja oznacza dla jednostek: Jednostki sektora finansów publicznych mogą korzystać z rozwiązań zawartych w stanowisku KSR przy opracowaniu części zasad (polityki) rachunkowości, odnoszącej się do zasad przeprowadzania inwentaryzacji w drodze spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półfabrykatów.

Nowy KSR nr 10 "Umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umowy koncesji na roboty budowlane i usługi"

Zakres regulacji: Z dniem 29 sierpnia 2016 r. weszła w życie uchwała nr 3/2016 Komitetu Standardów Rachunkowości z 26 kwietnia 2016 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 10 "Umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi". (Dz.Urz. Ministra Finansów z 2016 r. poz. 63). KSR nr 10 określa zasady wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych oraz prezentacji i ujawnień w sprawozdaniu finansowym aktywów i zobowiązań oraz przychodów i kosztów wynikających z umów o partnerstwie publiczno-prywatnym w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umów koncesji na roboty budowlane lub usługi w rozumieniu art. 1 ust. 2 oraz art. 22 ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Standard może być także stosowany do aktywów i zobowiązań oraz przychodów i kosztów wynikających z innych umów, których przedmiotem jest wspólna, wieloletnia współpraca strony publicznej i strony prywatnej.

Co nowa regulacja oznacza dla jednostek: Jednostki sektora finansów publicznych mogą korzystać z rozwiązań zawartych w KSR przy opracowaniu zasad (polityki) rachunkowości. Standard wchodzi w życie z dniem 29 sierpnia 2016 r. i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2017 r. z możliwością jego wcześniejszego zastosowania. W razie potrzeby doprowadzenia do porównywalności danych za rok/lata ubiegłe stosuje się KSR Nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dacie bilansu - ujęcie i prezentacja".

Oprac. Izabela Motowilczuk

Zmiany w klasyfikacji budżetowej

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 1504 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z 15 września 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Nowelizacja obejmuje utworzenie w dziale 756 rozdziału 75658 "Wpływy z podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych rozliczanego przez urzędy celne" w związku z przepisami ustawy z 7 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Rozdział ten obowiązuje od 1 sierpnia 2016 r. Ponadto w związku z przepisami ustawy z 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadzono nowy paragraf dochodowy 023 "Wpływy z podatku od sprzedaży detalicznej", który obowiązuje od 1 września 2016 r.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK