Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 1/2016, data dodania: 23.12.2015

Czy po zmianie przepisów będzie można wypowiedzieć umowę na czas określony, w której nie przewidziano możliwości wypowiedzenia

Często zawieramy umowy na czas określony. Zwykle jest w nich klauzula o możliwości wypowiedzenia. Mamy jednak podpisaną jedną roczną umowę na czas określony (kończy się w lipcu 2016 r.), w której nie zawarto takiej klauzuli. Czy umowa ta będzie mogła zostać rozwiązana za wypowiedzeniem po wejściu w życie nowelizacji dotyczącej umów terminowych? Czy jeżeli nie będzie to możliwe, to możemy wprowadzić do tej umowy klauzulę o wypowiedzeniu teraz albo w okresie, gdy nowe przepisy będą już obowiązywać?

ZMIANY 2016

PROBLEM

RADA

Brak zapisów w umowie o pracę na czas określony o możliwości jej wypowiedzenia powoduje, że nie będą Państwo mogli wypowiedzieć jej także po zmianie przepisów. Możliwe jest jednak zawarcie z pracownikiem porozumienia zmieniającego, na podstawie którego umowa o pracę zostałaby uzupełniona o klauzulę przewidującą jej wypowiedzenie.

UZASADNIENIE

Obecnie umowa o pracę zawarta na czas określony może zostać rozwiązana za 2-tygodniowym wypowiedzeniem tylko wówczas, gdy łącznie są spełnione dwa warunki:

● umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy,

● strony zawarły w umowie zapis o możliwości jej rozwiązania za wypowiedzeniem.

Przykład

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na czas określony na 6 miesięcy. Wprowadzono do niej zapisy o możliwości rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Takie postępowanie jest nieprawidłowe. Do umowy na czas określony można wpisać klauzulę przewidującą 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, jeżeli długość umowy przekracza pół roku, a nie wtedy, gdy jest równa temu okresowi.

Po zmianie przepisów od 22 lutego 2016 r. każda umowa o pracę na czas określony będzie mogła zostać wypowiedziana, niezależnie od wprowadzenia do jej treści zapisów przewidujących taką możliwość. Okres wypowiedzenia takich umów będzie ustalany tak samo jak w przypadku umów na czas nieokreślony.

Okresy wypowiedzenia umów na czas określony od 22 lutego 2016 r.

Okres zatrudnienia u danego pracodawcy

Długość wypowiedzenia

pracownik zatrudniony krócej niż 6 miesięcy

2 tygodnie

pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy

1 miesiąc

pracownik zatrudniony co najmniej 3 lata

3 miesiące

Okresy wypowiedzenia właściwe dla umów na czas nieokreślony trzeba będzie stosować do każdej umowy na czas określony zawieranej od dnia wejścia w życie zmian, czyli od 22 lutego 2016 r. Ustawa nowelizująca zawiera jednak przepisy przejściowe odnoszące się do umów na czas określony zawartych przed nowelizacją i trwających 22 lutego 2016 r. Zgodnie z nimi do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe (art. 14 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Zatem we wskazanym przez Państwa przypadku nadal należy stosować dotychczasowe regulacje w zakresie wypowiadania umowy na czas określony. W związku z tym brak zapisu o możliwości wypowiedzenia skutkuje wyłączeniem tego trybu rozwiązania umowy również po 21 lutego 2016 r.

Treść umowy o pracę może zostać zmieniona na mocy porozumienia stron. Możliwe byłoby więc za zgodą Państwa pracownika uzupełnienie jej treści o zapis dotyczący wypowiedzenia. Taka możliwość jest dopuszczalna zarówno obecnie, jak i po zmianie przepisów w zakresie umów terminowych.

W odniesieniu do długości wypowiedzenia umowy na czas określony od 22 lutego 2016 r. będziemy już stosować nowe przepisy. Zgodnie z nimi okres wypowiedzenia będzie uzależniony od zakładowego stażu pracy. Istotne jest jednak, że przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji i których wypowiedzenie następuje począwszy od tego dnia, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie zmian (art. 16 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).

Przykład

We wrześniu 2015 r. pracodawca zawarł z pracownikiem 3-letnią umowę na czas określony. Ustalono w niej 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Umowa może zostać rozwiązana zarówno obecnie, jak i po wejściu w życie zmian. Obecnie do takiej umowy stosujemy 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Od 22 lutego 2016 r. będzie się on jednak zmieniał. W czasie od 22 lutego 2016 r. do 20 sierpnia 2016 r. okres wypowiedzenia tej umowy będzie wynosił 2 tygodnie, a od 21 sierpnia 2016 r. w związku z osiągnięciem przez pracownika 6 miesięcy zatrudnienia będzie obejmował już 1 miesiąc.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy z października 2015 r. w przypadku umów na czas określony zawartych już po nowelizacji (od 22 lutego 2016 r.), ustalając długość okresów wypowiedzenia, należy brać też pod uwagę wszystkie poprzednie okresy pracy u danego pracodawcy, czyli także te przypadające przed wejściem w życie nowelizacji w zakresie umów terminowych.

Przykład

Pracownik został zatrudniony na czas określony od 24 lutego 2016 r. Wcześniej był już zatrudniony u tego pracodawcy w okresie od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. 4 kwietnia 2016 r. pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę. Okres wypowiedzenia będzie wynosił 3 miesiące, ponieważ pracownik był już zatrudniony u tego pracodawcy w sumie ponad 3 lata.

Podstawa prawna:

● art. 33, art. 36 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● art. 1 pkt 5 i pkt 6, art. 14 ust. 12 i art. 16 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2015 r., poz. 1220

Marek Rotkiewicz

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego i prawa Unii Europejskiej, autor ponad 1500 publikacji

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK