PROBLEM
Na potrzeby prowadzonej działalności nabyłem samochód osobowy. Czy koszt ubezpieczenia komunikacyjnego tego samochodu zwiększa jego wartość początkową?
RADA
Nie, koszt ubezpieczenia komunikacyjnego samochodu nie zwiększa jego wartości początkowej. Szczegóły - w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Wartością początkową środków trwałych w przypadku ich odpłatnego nabycia jest cena nabycia (zob. definicję) - art. 22g ust. 1 pkt 1 updof.
DEFINICJA
Ceną nabycia jest kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług (z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (art. 22g ust. 3 updof).
W przywołanej definicji ceny nabycia mowa jest o tym, że wartość początkową należy powiększać o "koszty związane z zakupem środków trwałych". Koszty "związane z zakupem" nie są tożsame z kosztami wynikającymi z posiadania środków trwałych. Koszty wynikające z posiadania środka trwałego nie powiększają wartości początkowej środków trwałych (np. koszt podatku od nieruchomości - zob. przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 lutego 2009 r., sygn. akt II FSK 1607/07).
Jednym z kosztów związanych z posiadaniem, a nie zakupem środka trwałego, jest koszt ubezpieczeń komunikacyjnych pojazdów samochodowych, w szczególności ubezpieczeń OC i AC. W konsekwencji koszty takich ubezpieczeń nie zwiększają wartości początkowej tych pojazdów jako środków trwałych. Zawsze stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio.
Podstawa prawna:
art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1530
Tomasz Krywan
- prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego