Monitor Księgowego 19/2017, data dodania: 06.09.2017

Czy koszt ubezpieczenia komunikacyjnego samochodu zwiększa jego wartość początkową

PROBLEM

Na potrzeby prowadzonej działalności nabyłem samochód osobowy. Czy koszt ubezpieczenia komunikacyjnego tego samochodu zwiększa jego wartość początkową?

RADA

Nie, koszt ubezpieczenia komunikacyjnego samochodu nie zwiększa jego wartości początkowej. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wartością początkową środków trwałych w przypadku ich odpłatnego nabycia jest cena nabycia (zob. definicję) - art. 22g ust. 1 pkt 1 updof.

DEFINICJA

Ceną nabycia jest kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług (z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (art. 22g ust. 3 updof).

 

W przywołanej definicji ceny nabycia mowa jest o tym, że wartość początkową należy powiększać o "koszty związane z zakupem środków trwałych". Koszty "związane z zakupem" nie są tożsame z kosztami wynikającymi z posiadania środków trwałych. Koszty wynikające z posiadania środka trwałego nie powiększają wartości początkowej środków trwałych (np. koszt podatku od nieruchomości - zob. przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 lutego 2009 r., sygn. akt II FSK 1607/07).

Jednym z kosztów związanych z posiadaniem, a nie zakupem środka trwałego, jest koszt ubezpieczeń komunikacyjnych pojazdów samochodowych, w szczególności ubezpieczeń OC i AC. W konsekwencji koszty takich ubezpieczeń nie zwiększają wartości początkowej tych pojazdów jako środków trwałych. Zawsze stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio.

Podstawa prawna:

  • art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1530

Tomasz Krywan

- prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

 

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK