Monitor Księgowego 15-16/2017, data dodania: 04.07.2017

Nowe wzory formularzy CIT - zmiany w zakresie ulgi B+R i cen transferowych

Od 23 czerwca 2017 r. podatników podatku dochodowego od osób prawnych obowiązują zmienione formularze CIT. Wprowadzenie zmian ma na celu dostosowanie formularzy do znowelizowanych od 2017 r. przepisów o uldze na działalność badawczo-rozwojowych i wprowadzonego obowiązku składania sprawozdań CIT-TP. Od tej daty obowiązuje także wzór nowego formularza uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi (CIT-TP).

Zmiany w istniejących formularzach

Od 1 stycznia 2017 r. podatnicy pdop mają obowiązek dołączania do zeznania podatkowego CIT-8, CIT-8A lub CIT-8B formularza CIT-TP - sprawozdania z analizy ryzyka dotyczącego cen transferowych oraz odpowiednich oświadczeń. Konieczne stało się zatem wprowadzenie zmian w wymienionych formularzach uwzględniających dołączenie do deklaracji sprawozdania i odpowiednich oświadczeń.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują zmiany w zakresie tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową. O zmianach tych szeroko pisaliśmy w poprzednich numerach "Mk" (zob. "Działalność innowacyjna i badawczo-rozwojowa - preferencje podatkowe i rozliczenie rachunkowe" w "Mk" nr 13/14). Zmiana ta oznacza także konieczność wprowadzenia poprawek w formularzach CIT uwzględniających m.in. zwiększenie kwoty kosztów kwalifikowanych wydatków na badania i rozwój, które można odliczyć od podatku.

Nowe wzory formularzy będą miały zastosowanie do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od 1 stycznia 2017 r.

Do rozliczeń podatku pdop za rok podatkowy powstały po 31 grudnia 2016 r. podatnicy powinni zatem stosować formularze:

  • CIT-8 z indeksem (25),
  • CIT-8A z indeksem (12),
  • CIT-8B z indeksem (11),
  • CIT-8/O z indeksem (12),
  • CIT/BR z indeksem (3).

Jednak złożenie przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zeznań na formularzu dotychczasowym uznaje się za prawidłowe. Także podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2017 r. oraz zakończy się po 31 grudnia 2016 r., do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) w tym roku podatkowym powinni stosować wzory formularzy w brzmieniu dotychczasowym.

Wzór sprawozdania CIT-TP

MF opublikowało wzór uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi lub innych zdarzeń zachodzących pomiędzy podmiotami powiązanymi, lub w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (CIT/TP). Dla fiskusa CIT-TP to narzędzie selekcji podatników, którzy zostaną objęci kontrolą podatkową w zakresie cen transferowych, a także wyboru transakcji, które będą podlegały szczegółowej analizie. Składający sprawozdanie powinni zapoznać się z jego treścią, tak by uwzględnić konieczność jego późniejszego wypełnienia już na etapie sporządzania dokumentacji podatkowej transakcji z podmiotami powiązanymi.

Przypomnijmy, że za 2017 r. podatnicy pdop mają obowiązek składania sprawozdań z analizy ryzyka dotyczącego cen transferowych na druku CIT-TP (zob. art. 27 ust. 5 updop). Obowiązek ten dotyczy podatników:

  • zobowiązanych do sporządzania dokumentacji podatkowej pomiędzy podmiotami powiązanym lub/i przypadku dokonywania płatności należności bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu z tzw. raju podatkowego,
  • których przychody lub koszty w rozumieniu ustawy o rachunkowości przekroczyły w danym roku podatkowym równowartość 10 mln euro.

Dane zawarte w sprawozdaniu CIT-TP to informacje:

  • na temat wewnątrzgrupowych transakcji zawieranych między podmiotami powiązanymi,
  • o istotnych zdarzeniach, w jakich uczestniczył dany podmiot, lub w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

Obowiązek składania sprawozdania po raz pierwszy dotyczy roku podatkowego zaczynającego się po 31 grudnia 2016 r. (art. 10 ustawy z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2015 r. poz. 1932). Sprawozdanie to podatnicy pdop mający kalendarzowy rok podatkowy będą po raz pierwszy składać razem z zeznaniem CIT-8 za 2017 r. (a więc do 3 kwietnia 2018 r., bo 31 marca 2018 r. przypada w Wielką Sobotę).

Podstawa prawna:

  • § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 25 maja 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - Dz.U. z 2017 r. poz. 1191

  • § 1 rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 8 czerwca 2017 r. w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - Dz.U. z 2017 r. poz. 1190

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego i gospodarczego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK