Monitor Księgowego 11/2016, data dodania: 23.05.2016

Kiedy wynagrodzenia pracowników produkcyjnych stanowią koszty podatkowe

PROBLEM

Czy z kosztu wytworzenia wyrobów gotowych należy wyłączyć wynagrodzenia pracowników produkcyjnych i zaliczyć je do kosztów podatkowych miesiąca, w którym są należne? Przykładowo, jeżeli maszyna została wyprodukowana w styczniu 2016 r. i sprzedana w marcu 2016 r., czy wynagrodzenia pracowników produkcyjnych należy podatkowo zaliczyć do kosztów stycznia 2016 r.?

RADA

Tak, dla celów podatkowych wynagrodzenia pracowników produkcyjnych stanowią koszty uzyskania przychodów miesiąca, za który są należne (jeżeli zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony). Jeżeli zatem, przykładowo, wynagrodzenia te są należne za styczeń 2016 r., stanowią one koszty podatkowe stycznia 2016 r. (nawet jeżeli bilansowo stanowią one koszty marca 2016 r.).

UZASADNIENIE

Przepisy art. 15 ust. 4g i 4h updop określają szczególne terminy zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, między innymi, wynagrodzeń ze stosunku pracy oraz składek na ubezpieczenia społeczne od takich wynagrodzeń w części finansowanej przez płatnika składek, czyli przez pracodawcę (zob. tabelę na następnej stronie). Przepisy te mają zastosowanie do wszystkich wynagrodzeń pracowników, w tym do wynagrodzeń pracowników produkcyjnych. Stanowisko takie reprezentują zarówno organy podatkowe (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 listopada 2014 r., sygn. ILPB3/423-422/14-3/EK), jak i sądy administracyjne (zob. przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 27 lutego 2014 r., sygn. akt I SA/Po 711/13).

A zatem dla celów podatkowych wynagrodzenie pracowników należy zaliczyć do kosztów podatkowych miesięcy, za które są należne. Należy pamiętać, że tak jest tylko, gdy wynagrodzenia te zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Tabela. Terminy zaliczania do kosztów podatkowych wynagrodzeń i składek

Rodzaj kosztów

Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów

Należności z tytułu umowy o pracę

Miesiąc, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony (art. 15 ust. 4g updop).

W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 updop, a więc stanowią one koszty podatkowe w dacie wypłaty.

Składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń ze stosunku pracy w części finansowanej przez pracodawcę

Miesiąc, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone:

a) z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,

b) z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15. dnia tego miesiąca (art. 15 ust. 4h updop).

W przypadku naruszenia wskazanych warunków składki na ubezpieczenia społeczne mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów dopiero w dacie opłacenia (art. 16 ust. 1 pkt 57a updop).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 15 ust. 4g i 4h oraz art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 615

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK