Biuletyn Głównego Księgowego 5/2017, data dodania: 17.05.2017

Obowiązki dotyczące JPK_VAT - według MF

Mali i średni przedsiębiorcy prowadzący księgi podatkowe z użyciem programów komputerowych są obowiązani (od 1 stycznia 2017 r.) do comiesięcznego przekazywania informacji o prowadzonej ewidencji VAT (w formacie pliku JPK_VAT). Po raz pierwszy należało się z tego obowiązku wywiązać do 27 lutego 2017 r., o czym przypomniał MF w komunikacie opublikowanym na www.mf.gov.pl. W tym samym komunikacie znajduje się ostrzeżenie, iż niewywiązanie się z tego obowiązku może stać się przyczyną podjęcia czynności wyjaśniających oraz uzasadniać nałożenie kary z Kodeksu karnego skarbowego.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 80 § 1 Kodeksu karnego skarbowego (dalej: k.k.s.) ten, kto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. Za złożenie informacji z nieprawdziwymi danymi sprawca podlega karze do 240 stawek dziennych. W przypadkach mniejszej wagi sprawca poniesie odpowiedzialność jak za wykroczenie skarbowe. JPK_VAT jest rodzajem informacji podatkowej, o której mowa w przywołanym przepisie k.k.s. Podatnicy, którzy nie złożyli tej informacji - mimo tego, że mieli taki obowiązek - powinni to zrobić niezwłocznie. W celu uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej, składając JPK_VAT po terminie, warto też złożyć tzw. czynny żal.

Z komunikatu wynika też, że Minister Finansów dostrzegł trudności podatników związane z ustaleniem ich statusu - jako przedsiębiorców małych lub średnich - zobowiązanych do składania JPK_VAT. Niektórzy z nich nie mają pewności, czy obowiązek ten ich dotyczy, czy też mogą jeszcze korzystać ze zwolnienia przewidzianego dla mikroprzedsiębiorców (zwolnionych ze składania JPK_VAT do końca 2017 r.). Dlatego MF zadeklarował, że:

W przypadku wątpliwości w określeniu posiadanego przez podatnika statusu jako przedsiębiorcy, na potrzeby ustalenia istnienia obowiązku do złożenia pliku JPK_VAT, należy zwrócić się o pomoc do właściwego urzędu skarbowego.

MF wskazał też w komunikacie, że obecnie (tj. w 2017 r.) podmiotami, których nie dotyczy obowiązek przesyłania JPK_VAT, są jedynie przedsiębiorcy, którzy co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

2) osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów ich bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartość w złotych 2 milionów euro.

Źródło: Obowiązki dotyczące JPK_VAT - komunikat MK z 7 lutego 2017 r. opubl. na www.mf.gov.pl

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK