Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 8/2017, data dodania: 12.04.2017

Kiedy należy wystawić świadectwo pracy za zakończone przed 1 stycznia 2017 r. umowy terminowe

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na okres próbny od 1 marca do 31 maja 2016 r. Po tej umowie podpisaliśmy z nim umowę na czas określony do 31 grudnia 2017 r. Zgodnie z przepisami przejściowymi, wprowadzonymi w związku ze zmianami w wydawaniu świadectw pracy od 1 stycznia 2017 r., pracodawcy mają czas na wystawienie świadectw pracy za zakończone przed zmianą przepisów umowy terminowe do 30 czerwca 2017 r. Czy powinniśmy wystawić pracownikowi świadectwo pracy za zakończoną umowę na okres próbny?

PROBLEM

RADA

Nie. Jeżeli okres zatrudnienia trwał 1 stycznia 2017 r., to nie muszą Państwo wydawać pracownikowi świadectwa pracy za zakończoną umowę na okres próbny. Świadectwo pracy za okres pracy na podstawie umowy na okres próbny będą Państwo musieli wydać wyłącznie na pisemny lub elektroniczny wniosek pracownika.

UZASADNIENIE

Po zmianach przepisów od 1 stycznia 2017 r. w przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Wniosek ten może być złożony w każdym czasie i powinien dotyczyć wydania świadectwa pracy obejmującego poprzednie okresy zatrudnienia albo wszystkie okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. W przypadku złożenia wniosku przez pracownika pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Poprzednio obowiązujące przepisy przewidywały obowiązek wydawania przez pracodawców świadectw pracy za zakończone okresy zatrudnienia na podstawie umów terminowych, zawartych w okresie 24 miesięcy, począwszy od dnia zawarcia pierwszej z tych umów. Świadectwo pracy było wydawane w dniu upływu tego terminu. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypadało po upływie tego terminu, świadectwo pracy było wydawane w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy. Wcześniej pracodawca miał obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy na jego wniosek po każdym okresie zakończonego zatrudnienia.

Zgodnie z przepisami przejściowymi, jeżeli w dniu wejścia w życie nowelizacji, tj. 1 stycznia 2017 r., nie upłynął termin na wydanie świadectwa pracy zgodnie z dotychczasowymi przepisami, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy do 30 czerwca 2017 r. za zakończone w dniu wejścia w życie nowelizacji okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy (art. 22 ust. 1 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego dla przedsiębiorców). Przed upływem tego terminu pracownik może żądać wydania świadectwa pracy za zakończone w dniu wejścia w życie nowelizacji okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. Pracodawca jest wówczas zobowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika w tej sprawie. Zatem pracodawca musi wydać do 30 czerwca 2017 r. świadectwo pracy tylko wówczas, gdy już nie zatrudniał pracownika 1 stycznia 2017 r., a nie wydał mu świadectwa pracy za okresy pracy przypadające do 31 grudnia 2016 r.

Przykład

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny od 1 stycznia do 31 marca 2016 r. Następnie pracował u tego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas określony w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada 2016 r. Później pracodawca nie przedłużył z pracownikiem umowy, bo zamierzał go zatrudnić dopiero w styczniu 2017 r., a pracownik nie wnioskował o wydanie świadectwa pracy. Obowiązujące do 31 grudnia 2016 r. przepisy pozwalały na niewydanie świadectwa pracy za zakończone umowy terminowe bezpośrednio po ich rozwiązaniu, nawet gdy zatrudnienie było kontynuowane po przerwie. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy za zakończone umowy terminowe najpóźniej do 30 czerwca 2017 r.

Takie stanowisko potwierdza także uzasadnienie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Zgodnie z nim obowiązek wydania świadectw pracy w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji dotyczy jedynie zakończonych okresów zatrudnienia, w przypadku gdy w dniu wejścia w życie nowelizacji pracownik nie jest już zatrudniony u pracodawcy, ale nie upłynął jeszcze 24-miesięczny okres, po upływie którego pracodawca jest zobowiązany do wydania świadectwa pracy w związku z nawiązanym i zakończonym wcześniej stosunkiem pracy na podstawie terminowej umowy o pracę.

Natomiast do wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę na okres próbny lub na czas określony trwającej w dniu wejścia w życie nowelizacji stosuje się przepisy w nowym brzmieniu (art. 22 ust. 3 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców).

Przykład

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny od 1 stycznia do 31 marca 2016 r. Następnie był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 kwietnia do 30 listopada 2016 r. Obecnie jest zatrudniony na podstawie kolejnej umowy o pracę na czas określony obejmującej okres od 1 grudnia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. Ze względu na to, że pracownik cały czas pracuje u pracodawcy i był zatrudniony również 1 stycznia 2017 r., pracodawca nie musi mu wydawać świadectwa pracy. Powinien to zrobić jedynie na wniosek pracownika.

W omawianej sytuacji można także spotkać się z odmiennym poglądem. Zgodnie z nim pracodawca musi wydać do 30 czerwca 2017 r. świadectwo pracy za wszystkie zakończone okresy terminowego zatrudnienia przypadające przed 1 stycznia 2017 r., także w przypadku kontynuacji zatrudnienia trwającego 1 stycznia 2017 r. Jednak pogląd ten jest prezentowany przez niewielką część ekspertów prawa pracy.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

● art. 22 ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców - Dz.U. z 2016 r. poz. 2255

Małgorzata Mędrala-Natkaniec

radca prawny, doktor nauk prawnych, autorka wielu publikacji z zakresu prawa pracy

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK