Monitor Księgowego 11/2017, data dodania: 10.05.2017

W jakiej wysokości należy dokonać odpisu amortyzacyjnego za miesiąc wznowienia działalności gospodarczej

Problem

11 maja 2017 r. wznowiłem wykonywanie działalności gospodarczej. Czy amortyzację za maj powinienem naliczyć według dni, w których prowadziłem działalność gospodarczą, czy za cały miesiąc?

Rada

W przedstawionej sytuacji jest Pan uprawniony do dokonania i zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów całego odpisu amortyzacyjnego za maj. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

Z art. 22c pkt 5 updof wynika, że amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej oraz na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane. Zatem zawieszenie działalności gospodarczej skutkuje zaprzestaniem możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od używanych w zawieszonej działalności gospodarczej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Z przepisu tego wynika jedynie, od kiedy w takich przypadkach składniki majątku nie podlegają amortyzacji. Dzieje się tak od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano prowadzenia działalności. Ani z tego przepisu, ani z żadnego innego przepisu nie wynika sposób wznawiania odpisów amortyzacyjnych ze względu na wznowienie działalności gospodarczej.

Przyjmuje się, że w takich przypadkach wznowienie odpisów amortyzacyjnych jest możliwe, począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło wznowienie działalności gospodarczej. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 listopada 2011 r. (sygn. IPPB1/415-777/11-2/IF):

MF (…) wraz z zawieszeniem działalności gospodarczej zawieszeniu ulega także amortyzacja samochodu. Zatem samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej nie podlega amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono tę działalność. Amortyzację ww. składnika majątku należy zaliczać za miesiąc, w którym nastąpiło zawieszenie, a następnie począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło jej wznowienie.

Jednocześnie z art. 22h ust. 4 updof wynika, że odpisy amortyzacyjne dokonywane są w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego. Z przepisu tego wynika zasada dokonywania odpisów amortyzacyjnych za pełne miesiące lub kwartały (jeżeli odpisy amortyzacyjne nie są dokonywane jednorazowo na koniec roku podatkowego). Zasada ta obowiązuje również w przypadku wznowienia działalności gospodarczej. Uważam zatem, że w przedstawionej sytuacji jest Pan uprawniony do dokonania i zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów całego odpisu amortyzacyjnego za maj.

Podstawa prawna:

  • art. 22c pkt 5, art. 22h ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 859

Tomasz Krywan

 prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK