Spółka posiada place i drogi zaliczone do środków trwałych. Amortyzuje je według rocznej stawki 4,5%. Ponieważ place i drogi są intensywnie eksploatowane (codziennie przejeżdża po nich kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt samochodów ciężarowych), drogi muszą być często remontowane. W celu zmniejszenia częstotliwości remontów spółka rozważa modernizację dróg i placów poprzez wymianę ich nawierzchni na betonową. Czy wydatkowaną na modernizację kwotę spółka może amortyzować stawką indywidualną?
PROBLEM
RADA
Nie, kwoty wydatkowanej na modernizację istniejących dróg i placów spółka nie będzie mogła amortyzować według indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej. O kwotę tę będzie mogła jedynie podwyższyć wartość początkową placów i dróg jako środków trwałych, a w konsekwencji amortyzować ją według stawki 4,5%.
UZASADNIENIE
Podatnicy - z nieistotnym w omawianej sytuacji zastrzeżeniem art. 16l i 16ł updop - dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i-16k updop dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji (art. 16h ust. 2 updop). Wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.
Nie jest zatem możliwa zmiana metody amortyzacji środka trwałego, w tym zmiana z metody liniowej na amortyzację według stawek indywidualnie ustalonych. Dotyczy to również sytuacji, gdy dochodzi do podwyższenia wartości początkowej środka trwałego na skutek ulepszenia (art. 16g ust. 13 updop). Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 kwietnia 2013 r., sygn. IBPBI/2/423-1649/12/PH. Czytamy w niej, że:
(...) wydatki na ulepszenie środka trwałego, przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 16g ust. 13 updop, powiększają wartość początkową środka trwałego. Nie mogą one jednak powodować zmiany zasad amortyzacji danego (zmodernizowanego) środka trwałego, tzn. skutkować zmianą metody amortyzacji. W przypadku dokonywania odpisów amortyzacyjnych przy wykorzystaniu stawki ustalonej indywidualnie zwiększenie wartości początkowej środka trwałego na skutek poniesionych nakładów modernizacyjnych nie skutkuje zmianą zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych, zatem i stawki amortyzacyjnej. Ulepszenie pozostaje bez wpływu na stosowaną w odniesieniu do danego środka trwałego metodę amortyzacji; w szczególności nie powoduje zmiany wybranej metody amortyzacji, jak i nie może być amortyzowane samodzielnie (w oderwaniu od środka trwałego, którego dotyczy). Wszelkie zasady i ograniczenia amortyzacji odnoszące się do ulepszonego środka trwałego dotyczą automatycznie samego ulepszenia.
Podsumowując, kwoty wydatkowanej na modernizację istniejących dróg i placów spółka nie będzie mogła amortyzować według indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej. O kwotę tę spółka będzie mogła podwyższyć jedynie wartość początkową placów i dróg jako środków trwałych (na podstawie wskazanego art. 16g ust. 13 updop), a w konsekwencji - amortyzować ją według stawki 4,5%.
PODSTAWA PRAWNA:
● art. 16h ust. 2 oraz art. 16g ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1563
Tomasz Krywan
doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego
Czytaj także: "Czy można przyjąć niższą indywidualną stawkę amortyzacji".