Rachunkowość Budżetowa 5/2015 [dodatek: Rachunkowość w oświacie], data dodania: 18.02.2015

Uzupełnianie etatu w innej szkole

Prosimy o poradę prawną w sprawie uzupełnienia etatu w innej placówce przez nauczycielkę zatrudnioną w naszym zespole szkół.

Stan faktyczny: Zatrudniamy nauczycielkę mianowaną, na czas nieokreślony na podstawie mianowania, która uczy u nas fizyki (8 godzin) i chemii (8 godzin) oraz ma przydzielone wychowawstwo - razem: 17/18 etatu. Nauczycielce tej dyrektor ograniczył zatrudnienie za jej zgodą, w lipcu 2013 r. (informował ją o takim zamiarze w okresie ruchu służbowego), z braku możliwości innego zatrudnienia w naszym zespole szkół.

Obecnie nauczycielka ta wystąpiła do organu prowadzącego szkołę o uzupełnienie etatu w innym zespole szkół na terenie naszej gminy. Ile godzin w tej drugiej szkole nauczycielka może otrzymać i czy w dowolnym okresie roku szkolnego? Czy w przypadku uzupełniania etatu w innej szkole może od razu przejść na urlop zdrowotny, czy w tym nowym wymiarze pensum musi jakiś czas popracować? Nauczycielka, o której mowa, ma 23 lata stażu pracy w naszym zespole i byłby to jej pierwszy urlop zdrowotny. Czy w przypadku wyrażenia zgody przez organ prowadzący na uzupełnienie etatu w innej szkole ta nauczycielka będzie u nas zatrudniona na cały etat i co należy zmienić w dokumentacji kadrowej? Czy całość wynagrodzenia będziemy wypłacać my w naszym zespole?

Odpowiedź: Organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub - za jego zgodą - na innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 22 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela; dalej: Karta Nauczyciela).

W przedstawionej sytuacji nauczycielka w swojej macierzystej szkole ma ograniczony wymiar zajęć do 17/18, na co, zgodnie z art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, wyraziła zgodę. Organ prowadzący może zobowiązać nauczycielkę do uzupełnienia brakujących do etatu godzin w innej szkole. Uzupełnianie etatu obejmie jednak tylko taki wymiar godzin, jakiego brakuje nauczycielowi do pełnego wymiaru zajęć. W tym wypadku nauczycielka może być więc zobowiązana do uzupełnienia 1 godziny w innej szkole.

Obowiązek uzupełnienia etatu w innej szkole może być nałożony na nauczyciela w dowolnym momencie roku szkolnego. Procedura ta nie przewiduje żadnych terminów i nie wymaga zachowania żadnego okresu wypowiedzenia.

W przypadku uzupełniania etatu nauczyciel nie staje się pracownikiem szkoły, w której realizuje brakujący wymiar godzin. Pracodawcą nauczyciela pozostaje jego macierzysta szkoła, która płaci wynagrodzenie za realizację pełnego wymiaru zajęć. W dokumentacji kadrowej nauczyciela w zasadzie nic nie ulega zmianie, gdyż nadal pozostaje on pracownikiem swojego macierzystego zakładu, w którym jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć.

Nauczyciel uzupełniający etat w innej placówce jest zatrudniony w pełnym wymiarze, a zatem spełnia jeden z warunków skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia (art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela). W opisanej sytuacji nie ma przeszkód prawnych, aby nauczycielka skorzystała z prawa do urlopu dla poratowania zdrowia bezpośrednio po uzyskaniu decyzji o uzupełnieniu etatu w innej szkole. Z przedstawionych informacji wynika, że nauczycielka posiada 23 lata stażu pracy, a warunkiem udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia jest przepracowanie co najmniej 7 lat w zawodzie nauczyciela, przy czym okres ten musi być przepracowany w pełnym wymiarze zajęć. Jeżeli więc nauczycielka z posiadanych 23 lat pracy co najmniej 7 przepracowała w szkole w pełnym wymiarze zajęć, to będzie spełniała warunek konieczny do skorzystania z pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

DARIUSZ DWOJEWSKI

prawnik, wykładowca, doktorant na WPiA Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie prawa pracy, pragmatyk pracowniczych i związków zawodowych, współpracownik firm szkoleniowych i autor wielu publikacji

Podstawa prawna

● art. 22, art. 73 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 191; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1198)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK