Rachunkowość Budżetowa 1/2015 [dodatek: Rachunkowość w oświacie], data dodania: 19.12.2014

Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia przysługuje dodatek motywacyjny

Zwracamy się z prośbą o poradę prawną w sprawie wypłaty dodatku motywacyjnego w przypadku, gdy nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym.

Stan faktyczny

Jedna z nauczycielek przebywa na urlopie zdrowotnym od 1 września 2014 r. do 31 sierpnia 2015 r., druga od 1 września 2014 r. do 26 czerwca 2015 r. Otrzymują obecnie wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wysługę lat oraz dodatek wiejski i mieszkaniowy. Wymienione nauczycielki wystąpiły z pismem do dyrektora o pisemne uzasadnienie odnośnie do niewypłacania im dodatku motywacyjnego od 1 września 2014 r.

W naszym zespole szkół dodatek motywacyjny przyznaje dyrektor dwa razy w roku w oparciu o regulamin wypłaty dodatku motywacyjnego i kryteria przyznawania tego dodatku na okres marzec-sierpień i wrzesień-luty.

Obecnie dyrektor przyznał dodatek motywacyjny na okres od 1 września 2014 r. do 28 lutego 2015 r.

Treść artykułu 73 ust. 5 Karty Nauczyciela mówiącego, że w okresie przebywania na urlopie zdrowotnym nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat i dodatków socjalnych, nie przekonuje nauczycielek. Domagają się wypłaty dodatku teraz lub po powrocie z urlopu zdrowotnego, wyrównania za okres od 1 września 2014 r. do 28 lutego 2015 r. Nadmieniamy, że nauczycielki, o których mowa, otrzymały dodatek motywacyjny za okres od 1 marca 2014 r. do 31 sierpnia 2014 r.

Odpowiedź

Na podstawie art. 73 ust. 5 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela) nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54 tej ustawy.

Zgodnie z art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.), wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

Urlop dla poratowania zdrowia jest okresem, w którym nauczyciel zwolniony jest z obowiązku świadczenia pracy, zachowuje jednak w tym czasie prawo do wynagrodzenia.

Artykuł 73 ust. 5 Karty Nauczyciela stanowi odrębny przepis, o którym mowa w art. 80 k.p. Wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w czasie urlopu dla poratowania zdrowia ustala się więc nie na podstawie ogólnych zasad wynagradzania nauczycieli za pracę, ale w oparciu o regulację prawną dotyczącą tego urlopu. Zgodnie z tymi uregulowaniami, w czasie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo tylko do wskazanych przepisami składników wynagrodzenia, do których należy wynagrodzenie zasadnicze i dodatek za wysługę lat. Poza wynagrodzeniem nauczyciel ma prawo także do dodatków socjalnych z art. 54 Karty Nauczyciela.

Oznacza to, że w czasie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel nie jest uprawniony do dodatku motywacyjnego, funkcyjnego czy za warunki pracy. Jedynym dodatkiem przysługującym nauczycielowi w tym okresie jest dodatek za wysługę lat. Potwierdza to wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 23 maja 2013 r. (sygn. akt III APa 10/13) uznający, że przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie zachowuje prawa do dodatku funkcyjnego i dodatku motywacyjnego.

Tym samym nauczycielki, o których mowa w pytaniu, nie są uprawnione do dodatku motywacyjnego w czasie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia. Co do uprawnienia do tego dodatku, po urlopie dla poratowania zdrowia wskazać należy, że szczegółowe zasady jego przyznawania określa regulamin wynagradzania nauczycieli uchwalany przez organ prowadzący szkołę (art. 30 ust. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela). To w oparciu o ten regulamin dyrektor szkoły podejmuje decyzję o przyznaniu nauczycielowi prawa do dodatku motywacyjnego.

W przedstawionym stanie faktycznym nauczycielki nie mają podstaw prawnych do żądania zapłaty dodatku motywacyjnego za okres, w którym przebywają na urlopie dla poratowania zdrowia.

DARIUSZ DWOJEWSKI

prawnik, wykładowca, doktorant na WPiA Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie prawa pracy, pragmatyk pracowniczych i związków zawodowych, współpracownik firm szkoleniowych i autor wielu publikacji

Podstawy prawne

● art. 30, art. 54, art. 73 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 191)

● art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK