Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 8/2017, data dodania: 12.04.2017

Czy zmiana nazewnictwa stanowisk pracy powoduje konieczność ponownego przeprowadzenia szkolenia bhp

Pracodawca w związku z wprowadzeniem nowego regulaminu organizacyjnego zmienił nazewnictwo kilku stanowisk pracy. Czy pracownik, któremu zmieniono stanowisko pracy wyłącznie w związku z modyfikacją jego nazwy, bez formalnej zmiany zakresu obowiązków, powinien ponownie przejść instruktaż stanowiskowy? Przechowywana w aktach osobowych karta szkolenia wstępnego z zakresu bhp zawiera wskazanie konkretnego stanowiska pracy. Czy w związku ze zmianą nazewnictwa stanowisk pracy istnieje możliwość sporządzenia nowej karty ze wskazaniem nowego stanowiska bez przeprowadzenia ponownego instruktażu stanowiskowego?

PROBLEM

RADA

Przeprowadzenie dla Państwa pracowników instruktażu stanowiskowego nie będzie konieczne. Sama zmiana nazwy stanowiska pracy nie powinna być utożsamiana z faktyczną zmianą stanowiska z uwagi na zachowanie zakresu obowiązków oraz brak zmian w dotychczasowym środowisku pracy. Przepisy nie przewidują możliwości dokonywania korekty karty szkolenia wstępnego ani możliwości jej sporządzenia bez przeprowadzenia szkolenia. W Państwa sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie sporządzenie i załączenie do dotychczasowej karty szkolenia notatki, z której wynika zmiana nazwy stanowiska pracy z zachowaniem dotychczasowych warunków jej wykonywania.

UZASADNIENIE

Szkolenie wstępne bhp obejmuje instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Celem instruktażu ogólnego jest zapoznanie uczestników szkolenia z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, z przepisami wewnątrzzakładowymi, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Natomiast instruktaż stanowiskowy powinien zapoznać uczestników szkolenia z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.

Instruktaż stanowiskowy powinien być przeprowadzony przed dopuszczeniem do pracy na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych. Zasada ta dotyczy również pracownika przenoszonego na takie stanowisko.

W przypadku gdy na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, dochodzi do zmian w szczególności warunków techniczno-organizacyjnych, procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy - wówczas pracownik zatrudniony na tym stanowisku odbywa instruktaż stanowiskowy przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach.

Jednak sama zmiana nazwy stanowisk pracy nie uzasadnia ponownego szkolenia stanowiskowego. Nie dochodzi bowiem do przeniesienia pracownika na inne stanowisko, nie zmieniają się również charakter pracy, sposób jej wykonywania ani warunki środowiska pracy.

Należy uznać, że w omawianym przypadku nie ma konieczności ponownego szkolenia pracownika w ramach instruktażu stanowiskowego. Powstaje więc problem w kwestii dokumentacji potwierdzającej odbycie szkoleń wstępnych bhp. Odbycie instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika. W omawianym przypadku nieprzeprowadzenie nowego instruktażu powoduje, że w aktach osobowych zostaje dotychczasowa karta szkolenia - z poprzednią nazwą stanowiska pracy.

W omawianej sytuacji nie ma podstaw do sporządzania nowej karty zawierającej nową nazwę stanowiska. Karta jest bowiem pisemnym potwierdzeniem przeprowadzenia i uczestniczenia w szkoleniu wstępnym, które w przedstawionym przypadku nie zostało ponownie przeprowadzone po zmianie nazwy stanowiska pracy.

Przykład

Pracodawca, który zmienił pracownikowi nazwę stanowiska pracy, postanowił odstąpić od przeprowadzenia ponownego instruktażu stanowiskowego. Uznał, że nieprawidłowym postępowaniem będzie również sporządzenie nowej karty szkolenia wstępnego, w której widniałaby nazwa nowego stanowiska. Postanowił umieścić nazwę nowego stanowiska w drugiej części karty, w której wpisuje się adnotacje dotyczące instruktażu stanowiskowego przeprowadzonego w trakcie zatrudnienia, w przypadku przeniesienia pracownika na stanowisko robotnicze lub inne, na którym występują czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne. Postępowanie pracodawcy należy uznać za nieprawidłowe. Drugi punkt karty szkolenia wstępnego w części poświęconej na zapisy dotyczące instruktażu stanowiskowego ma zastosowanie w ściśle określonych przypadkach i jest wypełniany po przeprowadzeniu szkolenia. W omawianej sytuacji nie doszło do przeniesienia pracownika na inne stanowisko ani nie przeprowadzono szkolenia. Wyklucza to dodatkowe adnotacje w karcie szkolenia.

Gdy pracodawca w związku ze zmianą nazwy stanowiska pracy zdecyduje się na odstąpienie od ponownego przeprowadzania instruktażu stanowiskowego, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby do dotychczasowej karty szkolenia przechowywanej w aktach osobowych załączyć odrębną pisemną informację, z której wynikałoby, że z danym dniem zmianie uległa jedynie nazwa stanowiska, co spowodowało odstąpienie od ponownego skierowana pracownika na szkolenie wstępne.

PODSTAWA PRAWNA:

● § 2, § 6, § 8, § 11-12 i załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy - Dz.U. Nr 180, poz. 1860; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 196, poz. 1420

Sebastian Kryczka

ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, od kilkunastu lat specjalizuje się w problematyce prawa pracy oraz w wybranych zagadnieniach prawa cywilnego i administracyjnego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK