Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 7/2016, data dodania: 29.03.2016

Czy pracownika oddelegowanego do innej pracy trzeba skierować na badania i szkolenie bhp

Zatrudniamy pracownika na stanowisku operatora maszyn. Chcemy go skierować (na 3 miesiące) do wykonywania pracy na stanowisku pomocnika drukarza. Czy w związku z tym konieczne jest przeprowadzenie nowych badań oraz szkolenia bhp z powodu oddelegowania pracownika do innej pracy?

PROBLEM

RADA

Tak. Ponieważ nowo powierzona praca wiąże się z modyfikacją w zakresie warunków pracy oraz sposobu jej wykonywania, powinni Państwo skierować pracownika na badania lekarskie oraz zapewnić mu przeszkolenie z zakresu bhp. Skierowanie pracownika do innej pracy jest formą przeniesienia pracownika na inne stanowisko.

UZASADNIENIE

Zasadą jest, że pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie (art. 229 § 4 Kodeksu pracy).

Stanowisko pracy "operator maszyn" zazwyczaj charakteryzuje się innymi warunkami pracy niż stanowisko "pomocnik drukarza". Wyjątkiem może być przypadek, w ramach którego "operator maszyn" wykonuje czynności wykorzystując do tego celu maszyny drukarskie. Najczęściej jednak do funkcji pomocnika drukarza przyporządkowanych jest więcej innych czynności różniących się warunkami pracy.

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają m.in. pracownicy przenoszeni na inne stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe (art. 229 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy).

Czynnikiem szkodliwym w procesie pracy jest taki czynnik, którego oddziaływanie na pracującego prowadzi lub może prowadzić do schorzenia. Czynniki uciążliwe nie stanowią bezpośredniego zagrożenia powstania choroby zawodowej. Mogą jednak powodować pewne utrudnienia w wykonywaniu pracy i wywoływać dyskomfort.

UWAGA!

Pracownicy przenoszeni na stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe, podlegają wstępnym badaniom lekarskim.

Jeśliby stanowisko pracy "operator maszyn" charakteryzowało się takimi samymi czynnikami środowiska pracy jak na stanowisku pracy "pomocnik drukarza", wówczas należałoby uznać, że pracodawca, powierzając czasowo pracę pomocnika, nie będzie miał obowiązku skierowania pracownika na wstępne badania lekarskie. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że praca na stanowisku "pomocnik drukarza" będzie wiązała się z dodatkowymi czynnikami środowiska pracy. Do czynników środowiska pracy pracownika zatrudnionego na stanowisku "drukarz" zaliczają się bowiem takie czynniki, jak promieniowanie laserowe, ultrafioletowe, hałas ultradźwiękowy, związki ołowiu, niklu, chromu, oraz szereg substancji chemicznych wchodzących w skład farb drukarskich. W takim przypadku należy uznać, że obowiązkiem pracodawcy przed formalnym poleceniem świadczenia pracy na stanowisku "pomocnik drukarza" będzie skierowanie pracownika na wstępne badania lekarskie. W zakresie opisu warunków pracy w takim przypadku należy wskazać występujące na stanowisku pracy:

● czynniki fizyczne,

● pyły,

● czynniki chemiczne,

● czynniki biologiczne,

● inne czynniki, w tym niebezpieczne.

Odrębną kwestią jest szkolenie z zakresu bhp. Zasadą jest, że nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie ma on wymaganych kwalifikacji ani potrzebnych umiejętności, jak również dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. W omawianym przypadku można założyć, że pracownik posiada umiejętności (kwalifikacje) do wykonywania powierzonej pracy. W przeciwnym razie pracodawca nie miałby legalnej możliwości skierowania go do innej pracy niż ta, która wynika z umowy. Obowiązkiem pracodawcy przed dopuszczeniem pracownika do pracy jest zapewnić mu przeszkolenie w zakresie bhp. Takie szkolenie nie jest wymagane w sytuacji podjęcia przez pracownika pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę. W omawianym przypadku nie dochodzi wprawdzie do zawarcia kolejnej umowy, ale dochodzi do zmiany stanowiska pracy. W takiej sytuacji należy uznać, że pracodawca powinien zapewnić pracownikowi przeszkolenie w ramach instruktażu stanowiskowego przed dopuszczeniem go do wykonywania obowiązków na tymczasowym stanowisku pracy. Przeszkolenie powinno być dostosowane do charakteru pracy na stanowisku "pomocnik drukarza".

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku m.in. pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 42 § 4, art. 229, art. 2373 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● § 2, § 9, § 11 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy - Dz.U. Nr 180, poz. 1860; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 196, poz. 1420

● § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy - Dz.U. Nr 69, poz. 332; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 457

Sebastian Kryczka

ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, od kilkunastu lat specjalizuje się w problematyce prawa pracy oraz w wybranych zagadnieniach prawa cywilnego i administracyjnego, autor wielu artykułów i komentarzy z tej dziedziny

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK