Biuletyn VAT 9/2017, data dodania: 08.08.2017

Podatnicy VAT będą stosowali split payment od 1 kwietnia 2018 r.

1 sierpnia 2017 r. zakończyły się konsultacje publiczne dotyczące projektu ustawy wprowadzającego do ustawy o VAT system podzielonej płatności, tzw. split payment. MF uwzględniło część uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji. Po zmianach system będzie miał również zastosowanie do częściowych płatności za fakturę. Przesunięto datę wejścia w życie systemu z 1 stycznia na 1 kwietnia 2018 r., co ma pozwolić bankom przygotować się na jego wprowadzenie.

W nowej wersji projektu ustawy utrzymano zasadę, że system split payment będzie dobrowolny. MF nie zgodziło się na wyłączenie z systemu split payment jednostek budżetowych. Jednostki budżetowe są zarówno nabywcami towarów oraz usług, jak i dostawcami towarów lub usługodawcami. W takiej sytuacji nabywca może wyrazić chęć zastosowania split payment przy regulowaniu płatności za faktury wystawione przez jednostki budżetowe. Dlatego zdaniem resortu nie ma podstaw, aby wyłączyć jednostki budżetowe z tego systemu.

Warunkiem skorzystania ze split payment będzie posiadanie faktury. Ministerstwo nie zgodziło się na zniesienie tego warunku. Jego zdaniem do decyzji podatnika pozostaje ułożenie swoich relacji z kontrahentami i terminów otrzymywania faktur tak, aby mógł korzystać z systemu. Podatnik płacący zaliczkę przed otrzymaniem faktury nie będzie mógł korzystać z systemu.

Pierwotnie projekt wskazywał, że jedynie zapłata jednorazowa i w pełnej kwocie umożliwi nabywcy skorzystanie ze split payment. Nie uwzględniał sytuacji, gdy zapłata za fakturę następuje w częściach. Nowy projekt ustawy z 1 sierpnia 2017 r. uwzględnia już taką sytuację. Ze split payment będzie można korzystać w przypadku częściowych płatności.

W nowym projekcie uwzględniono także specyfikę działalności firm faktoringowych. Przed zmianą przepis dawał możliwość interpretacji, zgodnie z którą solidarną odpowiedzialność będzie ponosił faktor/nabywca wierzytelności (cesjonariusz), i to również w tych przypadkach, w których otrzymał zapłatę jedynie kwoty netto (a kwota VAT została przekazana dostawcy). Brakowało precyzyjnego wskazania, o jaką płatność chodzi, oraz wyłączenia zastosowania tego przepisu.

W nowym projekcie wskazano, że faktor odpowiada tylko do wysokości otrzymanej kwoty VAT, i wprowadzono regulację, która wyłącza tę odpowiedzialność. Faktor uchroni się od odpowiedzialności za nierozliczony przez dostawcę VAT, przekazując otrzymane kwoty podatku na jego rachunek VAT.

Ponadto nabywca, płacąc VAT w mechanizmie podzielonej płatności na rzecz firmy faktoringowej, będzie mógł korzystać z ochrony wynikającej z tego mechanizmu.

Skrócono z 90 do 60 dni termin, w którym naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł wyrazić zgodę na inne przeznaczenie środków zgromadzonych na rachunku VAT.

Utrzymano zasadę, że bank nie pobiera opłat i prowizji za otwarcie i prowadzenie rachunku VAT. Nie będzie to również wymagało podpisania nowej umowy. Oprocentowanie tego rachunku będzie zależało od umowy podatnika z bankiem. W pierwotnym projekcie przewidywano obligatoryjne oprocentowanie.

Nowy system będzie obowiązywał od 1 kwietnia 2018 r.

oprac. Joanna Dmowska

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK