Rachunkowość Budżetowa 11/2016, data dodania: 18.05.2016

Wystawianie faktur za wynajem dla osób prywatnych - prawo czy obowiązek

Jednostka świadczy usługi wynajmu lokali, w tym usługi wynajmu dla osób prywatnych. Czy to prawda, że możemy odmawiać wystawiania faktur dokumentujących świadczenie usług wynajmu dla osób prywatnych?

Tak, usług wynajmu świadczonych dla osób prywatnych jednostka nie musi dokumentować fakturami (nawet na żądanie nabywców). Jednostka może jednak takie faktury wystawiać dobrowolnie.

Sprzedaż na rzecz osób prywatnych oraz sprzedaż zwolniona z VAT muszą być co do zasady dokumentowane fakturami tylko na żądanie nabywców, o ile zażądają oni wystawienia faktury w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty (art. 106b ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT).

Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Jeden z nich dotyczy wykonywanych na rzecz osób prywatnych czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT. Ze względu na brzmienie art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, czynności takich podatnicy nie muszą dokumentować fakturami nawet na żądanie nabywców.

INTERPRETACJE

W świetle art. 106b ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy o VAT podatnik (zarówno podatnik VAT czynny, jak i zwolniony) nie ma obowiązku wystawiania na żądanie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej faktur dokumentujących czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4 ww. ustawy.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 kwietnia 2015 r., sygn. IBPP1/4512-51/15/DK

Wyjątek dotyczy zatem m.in. usług wynajmu. Jednostka może więc odmawiać wystawiania faktur dokumentujących świadczenie takich usług dla osób prywatnych. Nie ma jednak przeszkód, aby w przypadkach, o których mowa, podatnicy wystawiali faktury dobrowolnie (np. aby uniknąć konieczności ewidencjonowania świadczenia usług najmu za pomocą kasy rejestrującej).

Czynności, których podatnicy nie muszą dokumentować fakturami nawet na żądanie osoby prywatnej (art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT):

1) dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego;

2) świadczenie usług:

● telekomunikacyjnych,

● wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (chodzi o usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody, z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, z odpadami, usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu oraz pozostałe usługi sanitarne),

● najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,

● ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

● stałej obsługi prawnej i biurowej,

● dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

TOMASZ KRYWAN

 prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 19a ust. 5 pkt 4, art. 106b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1649)

POLECAMY TAKŻE:

AUDIOKOMENTARZ: w Najważniejsze zmiany w Ordynacji podatkowej 2016.

WIDEOPORADA: w Kiedy dokonać korekty przychodu w przypadku błędu na fakturze?

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK