Usługi związane z serwisem, remontem i konserwacją telewizji przemysłowej
Jaki będzie właściwy paragraf dla serwisu CCTV (telewizja przemysłowa), który zgodnie z warunkami umowy ma na celu konserwację i utrzymanie w stałej sprawności eksploatacyjnej urządzenia i instalację systemu telewizji przemysłowej, poprzez okresowe sprawdzenie i dokonanie wszelkich niezbędnych poprawek, w szczególności: sprawdzenie instalacji, rozmieszczenia i zamocowania całego wyposażenia urządzeń, sprawdzenia poprawności działania wszystkich kamer, łącznie z urządzeniami uruchamianymi ręcznie (w tym: czyszczenie obudowy kamery, regulacja mechanizmów zainstalowanej kamery, konserwacja urządzeń i oprogramowania)?
Podstawą do zakwalifikowania wydatku w odpowiednim paragrafie klasyfikacji budżetowej będą zapisy umowy określające zakres prac koniecznych każdorazowo do wykonania. Opisanym czynnościom związanym z utrzymaniem systemu telewizji przemysłowej, tj. konserwacji, dokonaniu poprawek w zakresie zamocowania oraz regulacji mechanizmów kamer należy przypisać cechy charakterystyczne dla usług remontowych. Istotą remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego obiektu, niezmieniające jego charakteru i funkcji, a następujące w trakcie jego eksploatacji i wynikające z tej eksploatacji. Remontem będą wszystkie zmiany trwale przywracające pierwotny poziom techniczny danego obiektu.
Zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, § 427 "Zakup usług remontowych" obejmuje w szczególności usługi obce o charakterze przemysłowym, polegające głównie na przywracaniu wartości użytkowej wyrobów przemysłowych, między innymi usługi konserwacyjne i naprawcze wyrobów przemysłowych, np. maszyn, środków transportu, urządzeń, sprzętu.
Opisana w pytaniu usługa nie ogranicza się wyłącznie do czyszczenia bądź kontroli stanu technicznego. Usłudze towarzyszą dodatkowe prace konserwacyjno-profilaktyczne (dokonywanie bieżących poprawek, regulacja sprzętu), które należy potraktować jako tzw. remont bieżący, i wydatki na nią należałoby zaklasyfikować do § 427 "Zakup usług remontowych". Brak tego rodzaju prac byłby podstawą do zaklasyfikowania wydatku do § 430 "Zakup usług pozostałych".
Zakup energii
Jednostka ma podpisane dwie odrębne umowy: jedna na sprzedaż energii elektrycznej, druga na dystrybucję tej energii. W jakich paragrafach ujmować wydatki?
Dostawy zakupionej energii w opisanym przypadku regulowane są przez dwie oddzielne umowy. Jednocześnie nie jest możliwy zakup energii bez dokonania opłat bezpośrednio z nią związanych, m.in. dystrybucyjnej. Rozdzielenie umów może być efektem zmiany dostawcy bądź zagwarantowania stałej ceny na dostawy energii i ma charakter prawny.
Opis do § 426 "Zakup energii" zawarty w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych: paragraf ten obejmuje opłaty za dostawę energii elektrycznej, cieplnej i innej, gazu oraz wody, wskazuje na ujęcie opłat związanych z zakupem energii elektrycznej niezależnie od liczby umów regulujących warunki, na jakich energia jest dostarczana.
Dokonując sztucznego rozdzielenia operacji gospodarczej polegającej na zakupie energii, nie jest możliwe spełnienie zasady przewagi treści nad formą określonej w art. 4 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, zgodnie z którą zdarzenia, w tym operacje gospodarcze, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną.
JAROSŁAW JURGA
ekonomista, certyfikowany księgowy posiadający wieloletnie doświadczenie oraz szeroką wiedzę merytoryczną w obszarze finansów publicznych, wspartą studiami podyplomowymi z zakresu polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości oraz audytu wewnętrznego w jsfp
PODSTAWY PRAWNE
● art. 4 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1047; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 245)
● załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 162)