Biuletyn Głównego Księgowego 7/2016, data dodania: 11.07.2016

Czy tylko przedsiębiorcy muszą składać informacje o ewidencji VAT

Nie tylko "duzi" przedsiębiorcy muszą przekazywać Ministrowi Finansów informacje o prowadzonej ewidencji VAT za okresy miesięczne, i to poczynając od 1 lipca 2016 r. Ustawodawca nałożył ten obowiązek także na podmioty, które nie są "przedsiębiorcami". Nowy obowiązek obejmuje wszystkich podatników VAT zobowiązanych do prowadzenia ewidencji VAT i prowadzących księgi podatkowe w formie elektronicznej. Tym samym obowiązek ten obejmie również gminy, uczelnie, fundacje, stowarzyszenia, a także wszystkie inne podmioty "niebędące przedsiębiorcami", które - jako podatnicy VAT - są obowiązane do prowadzenia ewidencji VAT i prowadzą elektronicznie księgi podatkowe. Co więcej, podmioty niebędące przedsiębiorcami zostały obciążone obowiązkiem comiesięcznego przekazywania ewidencji VAT, niezależnie od wysokości osiąganych przez nie obrotów czy liczby zatrudnianych osób.

Obowiązek comiesięcznego przekazywania organom podatkowym ewidencji VAT w formie elektronicznej został nałożony przepisem art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej dodanym nowelizacją z 13 maja 2016 r. Z przepisu tego wynika, że:

Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.

Przepis ten zakreśla dość szeroko krąg podmiotów zobowiązanych do informowania organów podatkowych o prowadzonej ewidencji VAT. Z obowiązku przekazywania informacji zostali czasowo zwolnieni wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Pozostałe podmioty ("nieprzedsiębiorcy"), które łącznie spełniają następujące warunki:

● są podatnikami VAT,
● są obowiązane do prowadzenia ewidencji VAT,
● prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych

- powinny zacząć przekazywać do MF informację o ewidencji VAT, poczynając od ewidencji za lipiec.

Przypomnijmy, że przedsiębiorcy również powinni składać informację o ewidencji VAT za miesiące, które przypadają od 1 lipca 2016 r., z tym że:

● mali i średni przedsiębiorcy nie są obowiązani do składania informacji za miesiące, które przypadają od 1 lipca do 31 grudnia 2016 r., a
● mikroprzedsiębiorcy nie są obowiązani do składania informacji za miesiące, które przypadają od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. (art. 6 ustawy nowelizującej). W konsekwencji tylko przedsiębiorcy zaliczani do "dużych" mają obowiązek składania informacji o ewidencji, poczynając od ewidencji za lipiec 2016 r.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 82 § 1b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 613; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 846

● art. 1 pkt 5, art. 6 ustawy z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2016 r., poz. 846

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK