Monitor Księgowego 22/2014, data dodania: 03.11.2014

Termin odliczenia VAT z faktury otrzymanej z opóźnieniem lub z duplikatu faktury - stanowisko MF

Podatnik może odliczyć VAT naliczony w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy dotyczący danej transakcji, przy czym nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma fakturę lub duplikat faktury. Nawet jeżeli podatnik otrzyma fakturę z dużym opóźnieniem (przekraczającym okres 3 miesięcy) lub oryginał faktury zaginie, a podatnik otrzyma jej duplikat, to data otrzymania tych dokumentów (tj. faktury lub duplikatu) będzie wyznaczała termin odliczenia VAT naliczonego. Z faktur i duplikatów faktur otrzymanych z opóźnieniem podatnik odliczy VAT w okresie rozliczeniowym, w którym je otrzymał, lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Potwierdził to Dyrektor IS w Poznaniu w interpretacji, której fragment przedstawiamy. Pełna treść interpretacji jest dostępna na stronie www.inforfk.pl.

(...) W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nabywa szereg towarów i usług. Towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zdarza się, że oryginały faktur dokumentujących opisane powyżej nabycia wpływają do Spółki z dużym opóźnieniem lub nie wpływają wcale, w związku z czym Wnioskodawca zwraca się do dostawcy o wystawienie duplikatu faktury.

W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości, w jakim terminie może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług lub ich duplikatów.

(...) W przypadku otrzymania faktury z opóźnieniem w stosunku do daty powstania obowiązku podatkowego dla czynności, którą dokumentuje, odliczenie podatku w niej zawartego będzie możliwe dopiero po otrzymaniu tej faktury, nawet wtedy, gdy pomiędzy datą obowiązku podatkowego a otrzymaniem faktury minęło więcej niż trzy miesiące. Ponadto możliwość odroczenia odliczenia podatku naliczonego do dwóch okresów sprawozdawczych, o których mowa w art. 86 ust. 11 ustawy, będzie odnosiła się do daty początkowej, którą określi się datę faktycznego otrzymania faktury.

(...) duplikat jest ponownie wystawioną na wniosek nabywcy fakturą, zawierającą dane zawarte w fakturze, która uległa zniszczeniu albo zaginęła, opatrzoną wyrazem "duplikat". Duplikat faktury wystawia sprzedawca na wniosek nabywcy wyłącznie w przypadku, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu bądź zaginie. Duplikat faktury ma moc prawną równą fakturze pierwotnej (duplikat faktury stanowi powtórzenie danych zawartych w fakturze pierwotnej), dokumentuje w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze co faktura "pierwotna" i stanowi na równi z nią podstawę do odliczenia podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę treść przywołanych wyżej przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r., należy stwierdzić, że prawo Spółki do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony - zgodnie z art. 86 ust. 10 i 10b pkt 1 ustawy - powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy dotyczący danej transakcji, przy czym nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała fakturę lub duplikat faktury bądź dokument celny dokumentujący daną dostawę towarów i świadczenie usług.

Natomiast jeżeli Spółka nie odliczy podatku naliczonego w miesiącu, w którym spełnione zostaną wszystkie przesłanki warunkujące skorzystanie z tego prawa - na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy - będzie miała możliwość zrealizowania prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, następujących po okresie, w którym Spółka nabyła prawo do odliczenia, tj. po miesiącu, w którym Spółka otrzymała fakturę lub duplikat faktury bądź dokument celny dokumentujący daną dostawę towarów i świadczenie usług.

Z kolei jeżeli do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie dojdzie w deklaracjach za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, następujących po okresie, w którym Spółka otrzymała fakturę lub duplikat faktury bądź dokument celny dokumentujący daną dostawę towarów i świadczenie usług - Spółka, zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy, może dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wyłącznie poprzez korektę deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym Spółka otrzymała ww. dokument, nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. (...)

Interpretacja indywidualna z 1 sierpnia 2014 r., sygn. ILPP2/443-528/14-2/EN, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu

oprac. Ewa Sławińska

prawnik, ekspert w zakresie VAT, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK