Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 21/2016, data dodania: 02.11.2016

W jaki sposób wynająć pracowników od innej firmy

Zamierzamy wynająć pracowników do pracy na produkcji od innej firmy. Nie chcemy tego robić za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Wynajęci pracownicy podlegaliby przełożonym u nas. Czy jest to dopuszczalne i zgodne z prawem pracy?

PROBLEM

RADA

Tak. Możliwe jest wynajęcie pracowników od innego pracodawcy, który udzieli im w swoim zakładzie urlopu bezpłatnego na okres pracy u Państwa. Jest to tzw. leasing pracowniczy. Nie ma on nic wspólnego z zatrudnianiem pracowników za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.

UZASADNIENIE

Za zgoda? pracownika, wyrażona? na piśmie, pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami (art. 1741 § 1 Kodeksu pracy). Do wynajęcia pracowników w ten sposób potrzebne jest porozumienie. Jest ono zawierane między pracodawcami i wskazuje:

● pracowników, którzy zostaną wynajęci do pracy u innego pracodawcy,

● czas trwania pracy u pracodawcy wynajmującego pracowników,

● warunki zatrudnienia u wynajmującego pracowników pracodawcy, takie jak np. rodzaj pracy, stanowisko, wysokość wynagrodzenia.

To porozumienie może być zawarte w dowolnej formie, nawet ustnej, jednak dla celów dowodowych lepiej, by miało formę pisemną.

Aby doszło do wynajęcia pracownika, potrzebna jest jego pisemna zgoda na urlop bezpłatny u dotychczasowego pracodawcy na czas wykonywania pracy u nowego pracodawcy. Bez takiej zgody porozumienie między pracodawcami nie będzie mogło być realizowane. Udzielony w takim przypadku pracownikowi urlop bezpłatny jest zaliczany do zakładowego stażu pracy (art. 1741 § 2 Kodeksu pracy). Czas ten będzie podlegał zaliczeniu m.in. do tzw. dodatków stażowych, nagród jubileuszowych, odpraw emerytalno-rentowych, odpraw pośmiertnych czy okresu pozostawania w stosunku pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Czas pracy u drugiego pracodawcy zostanie wliczony do stażu pracy u macierzystego pracodawcy, jednak dopiero po powrocie pracownika do pracy.

Jeśli oba dokumenty są podpisane, wówczas nowy pracodawca może zawrzeć umowy o pracę z "wynajętymi" pracownikami. Będą to zazwyczaj umowy na czas określony z datą końcową wskazaną w porozumieniu między pracodawcami, pokrywającą się z datą końcową urlopu bezpłatnego u macierzystego pracodawcy. Wskutek ich zawarcia powstaną zupełnie nowe stosunki pracy, niezwiązane z wciąż istniejącymi, choć zawieszonymi na czas urlopów bezpłatnych stosunkami pracy u pracodawcy macierzystego. Oznacza to, że pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz nowego pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez tego pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Warunki zatrudnienia nie muszą być identyczne jak u "wynajmującego" pracodawcy. Mogą być lepsze lub nawet gorsze, byleby leasingowani pracownicy się na nie zgodzili. Niemniej jednak w ramach nowych stosunków pracy będą realizowane wszystkie prawa i obowiązki, w tym wynikające z czasu pracy, urlopu wypoczynkowego czy urlopów rodzicielskich.

Przykład

Pracodawca A chce wynająć 5 pracowników od pracodawcy B na 2 lata od 1 grudnia 2016 r. Wszystkich zamierza zatrudnić jako pracowników produkcyjnych, na pełne etaty z wynagrodzeniem 2500 zł pensji podstawowej oraz miesięczną premią uznaniową. Takie też warunki przedstawił pracodawcy B, który je zaakceptował. Następnie pracodawca B wytypował 5 osób ze swojego zespołu i zaprezentował im tę ofertę. W stosunku do obecnych zasad zatrudniania jest ona dla nich korzystniejsza w kwestii premii, ale gwarantuje niższą płacę zasadniczą. Mimo to każda z wybranych osób zgodziła się, na piśmie, na pracę według przedstawionej propozycji u nowego pracodawcy przez 2 lata, czyli w okresie od 1 grudnia 2016 r. do 30 listopada 2018 r. Pracodawcy w zawartym między sobą porozumieniu uzgodnili dodatkowo, że pracodawca A przejmuje na czas leasingu od pracodawcy B uprawnienia pracowników w zakresie zaległych urlopów wypoczynkowych. Dla wynajmowanych pracowników jest to dobre rozwiązanie, ponieważ żaden z nich nie straci urlopu wskutek ewentualnego przedawnienia, które następuje po upływie 3 lat od dnia nabycia prawa do urlopu (art. 291 § 1 Kodeksu pracy).

Jeśli zmieni się sytuacja któregoś z pracodawców i będzie on chciał zmiany okresu trwania leasingu, czyli jego skrócenia lub wydłużenia, jest to możliwe. Wymaga jednak powtórzenia procedury. Zatem konieczne jest nowe porozumienie między pracodawcami, zgoda pracowników i nowe umowy o pracę. Nie ma przeciwwskazań, aby realizacja tych wymagań nastąpiła w formie aneksów do poszczególnych dokumentów.

Podstawa prawna:

● art. 22 § 1, art. 1741, art. 291 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 1666

Jadwiga Sztabińska

prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym z zakresu sfery budżetowej

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK