Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 4/2017 [dodatek: Ściąga Kadrowego], data dodania: 17.02.2017

Wydawanie i prostowanie świadectw pracy po zmianach od 1 stycznia 2017 r.

1. Wydawanie świadectw pracy

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe zasady wydawania świadectw pracy. Poniżej przedstawiamy procedurę wystawiania świadectw pracy po zmianach przepisów.

Zasady wydawania świadectw pracy od 1 stycznia 2017 r.

infoRgrafika

Przykład

Umowa o pracę na okres próbny rozwiązała się 31 stycznia 2017 r. Pracodawca podpisał z pracownikiem od 1 lutego 2017 r. umowę o pracę na czas określony. W takim przypadku pracodawca nie musi wydawać pracownikowi świadectwa pracy. Będzie musiał to zrobić, jeżeli pracownik wystąpi do niego z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy.

Przykład

Pracodawca rozwiązał za wypowiedzeniem umowę o pracę na czas nieokreślony. Umowa zakończy się 28 lutego 2017 r. Pracodawca nie zamierza już zatrudniać tego pracownika. W takim przypadku pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu umowy o pracę.

Pracodawca jest zobowiązany wydać świadectwo pracy "niezwłocznie". Oznacza to, że powinno być ono wydane w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Jeżeli wydanie świadectwa pracy w dniu rozwiązania umowy o pracę nie jest możliwe z przyczyn obiektywnych, pracodawca w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy przesyła je pracownikowi lub upoważnionej przez niego osobie za pośrednictwem operatora pocztowego albo doręcza je w inny sposób.

Pracodawca wydaje świadectwo pracy bezpośrednio pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej. Upoważnienie do odbioru świadectwa pracy przez osobę trzecią może być dostarczone pracodawcy przez pracownika nie tylko w formie papierowej, ale i elektronicznej (a więc np. przesłane pocztą elektroniczną).

Zapamiętaj (!)

Pracodawca nie musi wydawać pracownikowi świadectwa pracy, jeżeli zatrudni go w ciągu 7 dni od rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy. Dotyczy to wszystkich rodzajów umów o pracę, tj. umów na okres próbny, na czas określony i na czas nieokreślony.

2. Wydawanie świadectw pracy w okresie przejściowym

W wyniku zmiany przepisów od 1 stycznia 2017 r. zostały ustalone również zasady wydawania świadectw pracy w okresie przejściowym, tj. odnośnie do okresów zatrudnienia przypadających przed nowelizacją, za które pracownicy nie otrzymali świadectwa pracy.

Zasady wydawania świadectw pracy w okresie przejściowym

infoRgrafika

Przykład

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. Pracodawca podpisał z nim od 2 stycznia 2017 r. kolejną umowę o pracę na czas określony. Zatem pracodawca powinien wydać pracownikowi najpóźniej do 30 czerwca 2017 r. świadectwo pracy za okres pracy na podstawie umowy na czas określony, która zakończyła się 31 grudnia 2016 r. Jeżeli pracownik wcześniej złoży wniosek o wydanie świadectwa pracy za ten okres, wówczas pracodawca powinien wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na czas określony od 1 czerwca 2016 r. do 28 lutego 2017 r. Po zakończeniu tej umowy pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy za cały okres zatrudnienia, jeżeli nie zamierza go zatrudnić w ciągu 7 dni od dnia zakończenia stosunku pracy. Gdyby doszło do przedłużenia umowy w ciągu 7 dni od jej rozwiązania, to pracodawca musiałby wydać świadectwo pracy wyłącznie na wniosek pracownika.

3. Sprostowanie świadectwa pracy

Procedura sprostowania świadectwa pracy

Krok 1. Pracownik występuje do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Krok 2. Pracodawca w ciągu 7 dni informuje pracownika w formie papierowej lub elektronicznej o negatywnym rozpatrzeniu wniosku o sprostowanie świadectwa pracy. Jeżeli uwzględnia wniosek pracownika, powinien w ciągu 7 dni od wniosku pracownika wystawić nowe świadectwo pracy.

Krok 3. W razie odrzucenia wniosku o sprostowanie świadectwa pracy przez pracodawcę pracownik ma 7 dni od otrzymania negatywnej decyzji na wystąpienie o sprostowanie świadectwa pracy do sądu pracy.

Krok 4. W przypadku uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy pracodawca wydaje pracownikowi nowe świadectwo pracy w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku sądu.

Zapamiętaj (!)

W razie wydania prawomocnego orzeczenia sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę albo jej rozwiązania bez wypowiedzenia, pracodawca, na żądanie pracownika, w ciągu 3 dni od dnia przedłożenia przez pracownika świadectwa pracy, uzupełnia treść wydanego mu uprzednio świadectwa pracy o dodatkową informację o tym orzeczeniu.

Jeśli jednak sąd pracy zakwestionuje rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, to pracodawca powinien wydać pracownikowi w ciągu 3 dni od prawomocnego orzeczenia sądu nowe świadectwo pracy zawierające informację o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę.

4. Uzupełnienie świadectwa pracy w razie nieprawidłowego rozwiązania umowy przez pracownika

Jeżeli sąd pracy zakwestionuje prawomocnym orzeczeniem dokonane przez pracownika rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, to:

Krok 1. Pracownik powinien w ciągu 3 dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie przedłożyć pracodawcy świadectwo pracy w celu uzupełnienia go o informację o wydanym orzeczeniu sądu pracy.

Krok 2. W razie nieprzedłożenia świadectwa pracy przez pracownika pracodawca wzywa go do złożenia świadectwa pracy w celu zamieszczenia informacji o wyroku sądu w ciągu 3 dni od otrzymania wezwania w tej sprawie.

Krok 3. Pracodawca uzupełnia świadectwo pracy o informację o wyroku sądu pracy i wydaje pracownikowi uzupełnione świadectwo pracy w ciągu 3 dnia od jego przedłożenia przez pracownika.

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK