Rachunkowość Budżetowa 17/2016 [dodatek: Rachunkowość w oświacie], data dodania: 31.08.2016

Wynajmowanie sali gimnastycznej a podatek od nieruchomości

Szkolna sala gimnastyczna jest popołudniami wynajmowana. Większość najemców to grupy osób fizycznych, które wykorzystują halę do gry w piłkę, ale wśród najemców jest też przedsiębiorstwo prowadzące w sali zajęcia szkoleniowe. Czy mimo to powierzchnia sali gimnastycznej jest zwolniona z podatku od nieruchomości?

Tak, powierzchnia sali gimnastycznej w takiej sytuacji nadal jest zwolniona z podatku od nieruchomości. Z podatku od nieruchomości są zwolnione publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy, w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową (art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych; dalej: upol).

Za nieruchomości "zajęte na działalność oświatową" należy uznać także pomieszczenia (w tym sale gimnastyczne), które oprócz prowadzenia w nich zajęć szkolnych są (np. popołudniami) udostępniane (wynajmowane) podmiotom zewnętrznym. Zakładając zatem, że w przeważającej części sala gimnastyczna jest wykorzystywana na prowadzenie zajęć szkolnych, fakt, że hala jest wynajmowana przedsiębiorcom, nie wyłącza stosowania do niej zwolnienia. Powierzchnia hali gimnastycznej będzie zatem zwolniona z podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 upol.

Odpowiednie zastosowanie ma w omawianej sytuacji postanowienie burmistrza Gminy Police z 18 lipca 2005 r. (sygn. FN.3110-174/2005). Czytamy w nim, że sala gimnastyczna jest w przeważającej większości czasu wykorzystywana na potrzeby szkoły, z tego tylko na 10 godzin tygodniowo wynajmowana podmiotowi prywatnemu. Godzinowego wynajęcia nie można więc uznać za prowadzenie działalności gospodarczej w pełni tego słowa znaczeniu, bowiem w większości czasu sala jest do dyspozycji szkoły na potrzeby związane z jej statutową działalnością. W tym stanie faktycznym cały budynek sali gimnastycznej podlega zwolnieniu z podatku od nieruchomości na mocy art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Postanowienie to ma zastosowanie "odpowiednie", ponieważ przepis art. 7 ust. 2 pkt 2 upol miał do 22 kwietnia 2009 r. nieco inną treść od obecnie obowiązującej. Wówczas przepis ten stanowił nie tyle, że zwolnieniem objęte są nieruchomości zajęte na działalność oświatową, lecz że zwolnienie nie dotyczy przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą inną niż działalność oświatowa. Jednak argumentacja dotycząca proporcji i zakresu wykorzystania sali w kontekście stosowania zwolnienia pozostaje aktualna.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

Podstawa prawna

● art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 716)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK