Rachunkowość Budżetowa 15/2014 [dodatek: Rachunkowość w oświacie], data dodania: 30.07.2014

Czy szkoła płaci podatek od nieruchomości za powierzchnię zajętą przez automat z napojami

W szkole został umieszczony automat z napojami. Automat został postawiony przez firmę zewnętrzną, która będzie osiągała przychody ze sprzedaży napojów. Zajmuje on powierzchnię 1 m2. Czy w związku z tym część powierzchni budynku szkoły lub gruntu szkoła powinna wykazać jako zajętą na prowadzenie działalności gospodarczej? Czy powinniśmy ów automat wykazać do opodatkowania podatkiem od nieruchomości?

W związku z udostępnieniem powierzchni budynku szkoły firmie zewnętrznej pod automat z napojami, od tej części budynku szkoła powinna opłacać podatek od nieruchomości według stawki przewidzianej dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie ma natomiast konieczności opodatkowywania części gruntu jako związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlega również sam automat.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. grunty oraz budynki lub ich części (art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych; dalej: upol). Dotyczy to również gruntów oraz budynków szkolnych. Szkoły są jednak co do zasady zwolnione z podatku w zakresie nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 upol. Zwolnienie to przysługuje jednak tylko w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową - a więc nie obejmuje gruntów oraz budynków szkolnych zajętych na działalność inną niż oświatowa.

Działalność firmy, która sprzedaje napoje za pośrednictwem wstawionego do szkoły automatu, jest niewątpliwie działalnością gospodarczą. Powoduje to, że część powierzchni użytkowej budynku szkoły, zajęta przez automat (tj. 1 m2), nie korzysta ze zwolnienia z podatku, lecz jest opodatkowana stawką podatku od nieruchomości przewidzianą dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b upol).

W tej sytuacji odpowiednie zastosowanie ma pismo Ministerstwa Finansów z 8 sierpnia 2012 r. (pismo to stanowi odpowiedź na interpelację poselską nr 6961), w której czytamy, że w przypadku (...) wszystkich budynków lub ich części ich faktyczne zajęcie na działalność gospodarczą powoduje stosowanie najwyższej stawki. Budynki takie stają się bowiem budynkami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, o których mowa w art. 1a ust. 1 pkt 3.

W przedstawionej sytuacji nie ma natomiast konieczności opodatkowywania części gruntu jako związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Umożliwienie postawienia automatu w budynku szkoły nie oznacza, że odpowiednia część gruntu pod budynkiem szkoły znajduje się w posiadaniu właściciela automatu. Nie jest to zatem grunt związany z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 1a ust. 1 pkt 3 upol), lecz pozostaje gruntem zajętym na działalność oświatową.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlega również sam automat. Nie jest on bowiem budowlą, a więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (jako budowla lub jej część związana z prowadzeniem działalności gospodarczej - art. 2 ust. 1 pkt 3 upol).

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 2 ust. 1, art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 40)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK