Rachunkowość Budżetowa 7/2017 [dodatek: Rachunkowość w oświacie], data dodania: 21.03.2017

Usługi zakwaterowania uczniów z innych szkół gminy po centralizacji rozliczeń VAT

Jesteśmy zespołem szkół z internatem. Usługi zakwaterowania świadczone dla naszych uczniów są zwolnione z VAT. Jak po centralizacji rozliczeń VAT wygląda kwestia opodatkowania zakwaterowania uczniów innych szkół w naszej gminie? Czy świadczenie takich usług nie podlega opodatkowaniu VAT? Ze szkołami tych uczniów mamy zawarte umowy.

Świadczenie usług zakwaterowania dla uczniów innych szkół, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT. W sytuacji opisanej w pytaniu usługi te będą jednak zwolnione z VAT.

Przejście przez daną jednostkę samorządu terytorialnego na scentralizowany model rozliczania VAT oznacza między innymi, że:

● wszystkie czynności wykonywane przez jednostki budżetowe utworzone przez tę jednostkę samorządu terytorialnego na jej rzecz,

● wszystkie czynności wykonywane przez zakłady budżetowe utworzone przez tę jednostkę samorządu terytorialnego na jej rzecz,

● wszystkie czynności wykonywane między tymi jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi

- nie podlegają opodatkowaniu VAT. Z punktu widzenia przepisów o VAT, są to bowiem czynności wykonywane w ramach tego samego podatnika.

W sytuacji opisanej w pytaniu usługi zakwaterowania są jednak świadczone na rzecz uczniów, a nie na rzecz - będących zapewne gminnymi jednostkami budżetowymi - innych szkół czy zespołów szkół. Dlatego centralizacja rozliczeń VAT w macierzystej gminie nie spowodowała, że świadczone przez zespół szkół dla uczniów z innych szkół usługi zakwaterowania nie podlegają opodatkowaniu VAT. Świadczenie tych usług nadal podlega VAT. Jednak po centralizacji rozliczeń VAT są to usługi świadczone przez macierzystą dla zespołu szkół gminę.

Objęcie usług zakwaterowania w internacie podatkiem nie oznacza jednak, że konieczne jest naliczanie (przez gminę) VAT z tytułu świadczenia tych usług. A przynajmniej z tytułu świadczenia wszystkich tego typu usług. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) zwalnia się bowiem z tego podatku nie tylko usługi zakwaterowania w internatach, świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty (art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. a ustawy o VAT), ale również usługi zakwaterowania świadczone na rzecz uczniów i wychowanków przez inne podmioty.

ZAPAMIĘTAJ!

Warunkiem zwolnienia jest, by szkoły lub uczelnie miały z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków (art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. c ustawy o VAT).

Jak wynika z treści pytania, warunek ten - w przypadku świadczenia usług dla uczniów innych szkół - został spełniony. Okoliczność, czy są to szkoły z Państwa gminy, czy z innych gmin, nie ma tu zatem znaczenia. Prowadzi to do wniosku, że świadczenie opisanych usług zakwaterowania jest zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. c ustawy o VAT.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 15, art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

PRZECZYTAJ TEŻ:

● Jak opodatkować VAT wynajem nauczycielowi pokoju w internacie?

● Zwolnienia z VAT usług zakwaterowania i wyżywienia w internacie.

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK