Rachunkowość Budżetowa 2/2015, data dodania: 15.01.2015

Wydatki strukturalne

Czy zakupy materiałów biurowych dokonane przez gminny ośrodek pomocy społecznej stanowią wydatek strukturalny

Gminny ośrodek pomocy społecznej cyklicznie dokonuje zakupów materiałów biurowych. Wydatki z tego tytułu niejednokrotnie są wysokie (w skali roku wynoszą kilkaset tysięcy złotych). Czy wydatki te stanowią wydatki strukturalne? Jeśli tak, to do którego kodu należy je zaliczyć?

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, wydatkiem strukturalnym jest każdy wydatek związany z wykonywaniem celów (projektów, działań, zadań), poniesiony ze środków publicznych krajowych, który można zaklasyfikować do obszarów i kodów kategorii interwencji funduszy strukturalnych określonych w rozporządzeniu o wydatkach strukturalnych.

W odniesieniu do wydatków wymienionych w pytaniu rozważyć należy możliwość zastosowania funkcjonującego w ramach obszaru XIII. Inwestycje w infrastrukturę społeczną kodu 79. Pozostała infrastruktura społeczna. Zgodnie z opisem, w jego ramach ująć należy wydatki związane z realizacją operacji mających na celu rozwój infrastruktury społecznej niewymienionej w innych kodach klasyfikacji wydatków strukturalnych. Nie ma wątpliwości, że infrastruktura pomocy społecznej stanowi część infrastruktury społecznej (mając na uwadze chociażby znaczenie tych pojęć ujęte w słowniku języka polskiego, jak też specyfikę polskich rozwiązań instytucjonalnych), niemniej jednak rozważyć należy, czy zakup materiałów biurowych przyczynia się do rozwoju infrastruktury społecznej.

Analizując całość rozporządzenia w sprawie klasyfikacji wydatków strukturalnych, dochodzi się do wniosku, że pomimo iż cały obszar XIII nosi nazwę Inwestycje w infrastrukturę społeczną, to nie dotyczy on jedynie wydatków inwestycyjnych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Do kodów zawartych w tym obszarze zalicza się bowiem również wydatki na wyposażenie w niezbędne środki i zasoby, które mogą być wydatkami bieżącymi w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Mając to na uwadze, stwierdzić należy, że sam fakt, iż zakup materiałów biurowych, nie będąc wydatkiem inwestycyjnym, nie przesądza o tym, że wydatki te nie mogą stanowić wydatków strukturalnych.

Zgodnie z objaśnieniami zastosowanych pojęć, znajdującymi się na końcu rozporządzenia o wydatkach strukturalnych, przez pojęcie wyposażenia w środki i zasoby rozumiemy zakup i dostawę towarów i usług niezbędnych do pełnienia funkcji i prowadzenia działalności bezpośrednio związanych z operacją lub do osiągnięcia celów operacji. W objaśnieniach podano przykłady tych wydatków:

● sprzęt teleinformatyczny i multimedialny wraz z oprogramowaniem,

● maszyny,

● urządzenia,

● aparatura,

● środki transportu,

● grunty,

● doradztwo,

● wartości niematerialne i prawne,

● szkolenia,

● seminaria, konferencje,

● administrowanie infrastrukturą,

● dostęp do Internetu.

Pomimo tak szerokiego spektrum wydatków mogących stanowić wyposażenie w środki i zasoby brak jest podstaw, by uznać, że zakup materiałów biurowych jest niezbędny do pełnienia funkcji i prowadzenia działalności bezpośrednio związanych z planowanymi do osiągnięcia celów. Przyjęcie tak daleko idących wniosków mogłoby prowadzić do błędnego wniosku, że praktycznie każdy wydatek dokonany przez instytucje publiczne ze środków krajowych stanowi wydatek strukturalny. Pamiętać bowiem należy o celu, dla realizacji którego do polskiego systemu prawnego wprowadzono obowiązek ewidencjonowania wydatków o charakterze strukturalnym. Mając na celu uzasadnienia do projektów poszczególnych norm regulujących zagadnienie, wydatki strukturalne to wydatki ze środków krajowych, które otrzymują dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności, lub które takie dofinansowanie mogłyby uzyskać.

Rozważyć należy jeszcze jeden aspekt, o którym mowa w pytaniu - kwestię wysokości wydatków. Pamiętać należy, że wysokość ponoszonych wydatków nie ma żadnego znaczenia dla stwierdzenia, czy dany wydatek stanowi wydatek strukturalny, czy też nie. Równie dobrze wydatki w dużej wysokości mogą nie być wydatkami strukturalnymi, jak też nimi być. Podobnie jest z niewielkimi wydatkami. Decydujące znaczenie ma jedynie cel, dla realizacji którego wydatek został dokonany.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że wydatki na zakup materiałów biurowych w gminnym ośrodku pomocy społecznej, niezależnie od ich wysokości, nie stanowią wydatku strukturalnego.

DANIEL JUREWICZ

członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy, prowadzący szkolenia dla służb finansowych jednostek sektora finansów publicznych, autor publikacji z zakresu finansów publicznych

Podstawy prawne

● rozporządzenie Ministra Finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 44, poz. 255)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK