Monitor Księgowego 1/2017, data dodania: 27.12.2016

Czy można darować małżonkowi samochód wykupiony z leasingu

PROBLEM

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Nie jestem czynnym podatnikiem VAT. W listopadzie 2016 r. wykupiłam samochód z leasingu. Na razie nie zamierzam kupować nowego samochodu. Zastanawiam się nad wpisaniem wykupionego samochodu do ewidencji środków trwałych. Czy będę mogła podarować ten samochód mężowi, z którym mam wspólnotę majątkową? A co, jeżeli nie wpiszę tego samochodu do ewidencji środków trwałych? Czy w takim przypadku mogę zrobić jego darowiznę na rzecz męża?

RADA

W przedstawionej sytuacji nie będzie Pani mogła podarować mężowi samochodu wykupionego z leasingu. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje fakt, czy zdecyduje się Pani wpisać ten samochód do ewidencji środków trwałych, czy nie. Może Pani przekazać ten samochód na potrzeby osobiste własne lub męża. Przekazanie takie nie wywoła żadnych skutków w podatku dochodowym.

UZASADNIENIE

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków (art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Wspólność majątkowa obejmuje również składniki majątku przedsiębiorstw prowadzonych przez małżonków (wśród składników majątku odrębnego małżonków nie są wymienione przedmioty służące do prowadzenia działalności gospodarczej) - art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Powoduje to, że małżonkom - jako współwłaścicielom - z mocy prawa przysługuje współwłasność do składników majątku przedsiębiorstw prowadzonych przez drugich z małżonków. Współwłasność ta jest przy tym współwłasnością łączną, a więc niepodzielną. W konsekwencji nie są możliwe darowizny składników majątku przedsiębiorstw pomiędzy małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej. A zatem w przedstawionej sytuacji nie będzie Pani mogła darować mężowi samochodu wykupionego z leasingu, niezależnie od tego, czy zaliczy Pani ten samochód do środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej, czy nie.

Nie ma natomiast przeszkód, aby samochód ten przekazała Pani na potrzeby osobiste (w tym na potrzeby osobiste męża). Dokonując takiego przekazania ze względów profilaktycznych, warto sporządzić oświadczenie o przekazaniu samochodu na cele osobiste. Co prawda przepisy updof nie wymagają wprost sporządzania takiego oświadczenia, ale jego sporządzenie spowoduje, że nie będzie ulegać wątpliwości, iż przedmiotowy samochód nie należy już do Pani majątku firmowego. Oświadczenie takie warto sporządzić także wtedy, gdy nie zdecyduje się Pani zaliczyć wykupionego samochodu do środków trwałych w prowadzonej działalności.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 2048

● art. 31 § 1 oraz art. 33 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 2082; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1271

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK