Rachunkowość Budżetowa 12/2016, data dodania: 13.06.2016

REGIONALNA IZBA OBRACHUNKOWA WYJAŚNIA...

Ujęcie w sprawozdaniach Rb-N i Rb-ZN należności, których zapłatę rozłożono na raty

W związku z wątpliwościami w sprawie ujmowania w sprawozdaniach Rb-N i Rb-ZN należności, których zapłatę rozłożono na raty, Gmina Kielce zwróciła się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z prośbą o wyjaśnienie przedmiotowej kwestii.

WNIOSEK O UDZIELENIE WYJAŚNIENIA: W rozdziale 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych określono zasady wykazywania informacji w sprawozdaniu Rb-N. W § 13 ust. 1 pkt 2 zdefiniowano pojęcie pożyczki jako wartość należności wynikających z udzielonych kredytów i pożyczek, jak również z umów leasingu finansowego oraz sprzedaż na raty.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, opłatę z tytułu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości rozkłada się na raty na wniosek użytkownika wieczystego.

Zgodnie z art. 70 ust. 2 i ust. 3 oraz art. 141 ust. 1 i 3 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, należności pieniężne z tytułu zwrotu odszkodowania lub sprzedaży nieruchomości mogą zostać rozłożone na raty.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, wyrażonym w piśmie znak: DP8.658.6.2015 z 12 maja 2015 r. skierowanym do Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, należności z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego i sprzedaży nieruchomości, gdzie opłata/cena została rozłożona na raty, należy ujmować w ramach kategorii "pożyczki" w kwartalnych sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych.

Do sporządzenia sprawozdań Rb-ZN stosuje się zasady określone w instrukcji dla sprawozdań Rb-Z i Rb-N, zgodnie z § 10 ust. 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych.

PYTANIA:

1. W której kategorii w kwartalnym sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych należy ujmować należności rozłożone na raty i podlegające oprocentowaniu na podstawie art. 70 ust. 2 i ust. 3 lub art. 141 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami lub też na podstawie art. 4 ust. 3 i ust. 4 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, tj. należności wynikające z poniższych tytułów:

● przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności,

● sprzedaż nieruchomości,

● sprzedaż lokali mieszkalnych,

● sprzedaż lokali użytkowych,

● zwrot zwaloryzowanego odszkodowania z tytułu zwrotu nieruchomości?

2. Czy pozostałe należności budżetowe rozłożone na raty, które nie podlegają oprocentowaniu, np. roczna opłata za wieczyste użytkowanie gruntów, opłata za wycinkę drzew, należy ujmować w kategorii "pozostałe należności" w kwartalnym sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych?

3. W której kategorii w sprawozdaniu Rb-ZN o stanie zobowiązań oraz należności Skarbu Państwa z tytułu wykonywania przez jednostki samorządu terytorialnego zadań zleconych należy ujmować należności rozłożone na raty, a dotyczące transakcji, stanowiących dochody Skarbu Państwa?

STANOWISKO WYRAŻONE PRZEZ WNIOSKUJĄCEGO:

Należności budżetowe wymienione w pytania nr 1 i 2 (...), w tym również rozłożone na raty podlegające oprocentowaniu, nie spełniają definicji kategorii "pożyczki" i należy je wykazywać w kwartalnym sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych w kategorii "Pozostałe należności".

STANOWISKO RIO:

W odpowiedzi na wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych (...) Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach informuje, że podziela pogląd wyrażony w piśmie Ministerstwa Finansów znak: DB8.658.6.2015 z 12 maja 2015 r. skierowanym do Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, zgodnie z którym: Należności z tytułu opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, których płatność została rozłożona na oprocentowane raty, należy ujmować w wierszu N2 (pożyczki) sprawozdania Rb-N. Jak wskazano w piśmie, w ramach pożyczki ujmuje się należności wynikające z umowy sprzedaży nieruchomości, w której cena została rozłożona na raty (i są one oprocentowane), uregulowanej w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2015 r. poz. 1774 z późn.zm.). Zatem również należności rozłożone na raty (i oprocentowane) z tytułu sprzedaży nieruchomości, sprzedaży lokali mieszkalnych i lokali użytkowych, zwrotu zwaloryzowanego odszkodowania z tytułu zwrotu nieruchomości, pierwszej opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej (do której stosuje się przepis art. 70 ust. 2-4), należy w sprawozdaniu ujmować w wierszu N2 (pożyczki).

W ocenie Izby, pozostałe należności, wymienione w pkt 2 pytania przedstawionego we wniosku, należy ujmować w kategorii: "Pozostałe należności" (w wierszu N5, a w przypadku gdy należność stanie się wymagalna - w wierszu N4).

Zgodnie z przepisem § 10 ust. 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1773) do sporządzenia sprawozdań Rb-ZN stosuje się zasady określone w instrukcji dla sprawozdań Rb-Z i Rb-N. W sprawozdaniu Rb-ZN należności będące przedmiotem zapytania należy ujmować w sposób wskazany powyżej.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach,
pismo z 9 maja 2016 r.,
znak WI-44/1529/2016

PODSTAWY PRAWNE

● art. 4 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 83; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 373)

● art. 70 ust. 2 i art. 141 ust. 1 i 3 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 1774; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 65)

● rozdział 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1773)

PRZECZYTAJ TEŻ:

Jak wykazać sprzedaż na raty w sprawozdaniu Rb-Z?

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK