Rachunkowość Budżetowa 1/2016, data dodania: 30.12.2015

Czy niewymagalne zobowiązania należy ująć w sprawozdaniu Rb-Z

Do państwowej jednostki budżetowej pod koniec starego roku wpłynęły dwie faktury i były przetrzymane w biurku kierownika tej jednostki. Kierownik przed końcem roku miał urlop wypoczynkowy i wyjechał za granicę, do pracy wrócił 7 stycznia nowego roku. Termin płatności na fakturach przypadał na 3 i 4 stycznia, a zapłata za nie nastąpiła dopiero po przekazaniu ich przez kierownika jednostki - 8 stycznia. Czy w sprawozdaniu Rb-Z na koniec starego roku wykazać wartości tych faktur?

Nie, zobowiązań niewymagalnych nie wykazuje się w sprawozdaniu Rb-Z.

Rodzaje, formy, terminy i sposoby sporządzania przez jednostki sektora finansów publicznych sprawozdań w zakresie ogółu operacji finansowych, w szczególności w zakresie należności i zobowiązań, w tym państwowego długu publicznego, udzielonych poręczeń i gwarancji oraz odbiorców sprawozdań określa rozporządzenie Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (dalej: rozporządzenie w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych).

ZAPAMIĘTAJ!

Sprawozdanie Rb-Z to kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji.

Wzór sprawozdania Rb-Z stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych, natomiast instrukcję jego sporządzania ujęto w załączniku numer 9 do tego rozporządzenia.

Do sporządzania i przekazywania sprawozdania Rb-Z - w imieniu jednostki są zobowiązani - w zakresie operacji finansowych Skarbu Państwa:

● dysponenci środków budżetu państwa wszystkich stopni, z wyłączeniem kierowników jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,

● dysponenci państwowych funduszy celowych nieposiadających osobowości prawnej

- § 6 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych.

Sprawozdanie jednostkowe Rb-Z jest sporządzane przez kierownika jednostki na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji księgowej jednostki oraz innych dokumentów dotyczących jednostki (§ 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych).

Stosownie do zapisów § 3 ust. 1 tego rozporządzenia, sprawozdanie Rb-Z składa się z następujących części:

● część A - Zobowiązania według tytułów dłużnych,

● część B - Poręczenia i gwarancje,

● część C - Uzupełniające dane o niektórych zobowiązaniach jednostki samorządu terytorialnego,

● część D - Dane o krótkoterminowych zobowiązaniach wynikających z umów nienazwanych, związanych z finansowaniem usług, dostaw, robót budowlanych,

● część E - Zobowiązania z tytułu odsetek jednostek posiadających osobowość prawną, z wyłączeniem jednostek samorządu terytorialnego,

● część F - Lista jednostek sporządzających sprawozdania (wypełniana wyłącznie przez jednostki sporządzające sprawozdania zbiorcze lub łączne za czwarty kwartał roku budżetowego).

SŁOWNICZEK

Zobowiązania wymagalne - to wszelkie bezsporne zobowiązania, których termin płatności dla dłużnika minął, a które nie zostały ani przedawnione, ani umorzone. Są to zobowiązania wynikające głównie z dostaw towarów i usług (np. nieuregulowane w terminie faktury), prawomocnych orzeczeń sądu, udzielonych poręczeń i gwarancji.

Zobowiązania niewymagalne - to zobowiązania uznane przez jednostkę, których termin zapłaty jeszcze nie minął i które nie mogą być egzekwowane.

Jak wykazano w treści pytania, okoliczności związane z powstaniem zobowiązań wymagalnych w państwowej jednostce budżetowej odnoszą się już do nowego roku.

Sprawozdanie Rb-Z sporządza się według stanu na koniec okresu sprawozdawczego - według stanu na koniec pierwszego, drugiego, trzeciego lub czwartego kwartału roku budżetowego, zgodnie z § 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych.

Jeżeli na koniec okresu sprawozdawczego, tj. 31 grudnia, termin płatności faktur, przetrzymanych w biurku przez kierownika jednostki, nie przypadał na ten dzień (ostatni dzień okresu sprawozdawczego), to zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych zobowiązania jednostki wykazane na fakturach nie stały się jeszcze wymagalne. Ich wymagalność nastąpiła dopiero odpowiednio po 3 i 4 stycznia, tj. w nowym okresie sprawozdawczym.

Opisana sytuacja oznacza, że na dzień 31 grudnia starego roku wartość zobowiązań wykazana na fakturach nie była wymagalna, a tym samym nie podlegała wykazaniu w kwartalnym sprawozdaniu Rb-Z sporządzonym na koniec starego roku.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że wartości zobowiązań wykazane w fakturach, gdzie termin płatności przypadał na 3 i 4 stycznia nowego roku, stały się po tych dniach wymagalne. Zapłata ich 8 stycznia nowego roku, z winy kierownika jednostki, stanowi naruszenie przepisów art. 44 ust. 3 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Zgodnie z treścią tego przepisu, wydatki publiczne powinny być dokonywane w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

RADOSŁAW TYBURCZY

 biegły sądowy z dziedziny rachunkowości budżetowej i finansów publicznych, kierownik oddziału kontroli finansowej w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie kontroli, autor licznych publikacji

PODSTAWY PRAWNE

● art. 44 ust. 3 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 885; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1890)

● § 1 ust. 1, § 3 ust. 1, § 4 ust. 1 pkt 1, § 6 ust. 1, § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1773)

Sporządź z nami swoje roczne sprawozdanie finansowe

W związku ze zbliżającym się terminem zamykania ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych za rok 2015 redakcja "Rachunkowości Budżetowej" ogłasza akcję zadawania pytań z zakresu:

● zamknięcia ksiąg rachunkowych,

● prawidłowego sporządzenia bilansu, rachunku zysków i strat oraz zestawienia zmian w funduszu.

Wątpliwości i pytania związane z tą tematyką można przesyłać do 31 marca 2016 r. do redakcji "Rachunkowości Budżetowej" pod adresem: magdalena.grotkiewicz@infor.pl z dopiskiem: sprawozdanie finansowe,

lub zamieścić na naszym profilu na portalu społecznościowym Facebook: https://www.facebook.com/rbinforpl/

Nasi eksperci udzielą odpowiedzi na wszystkie otrzymane pytania, a najciekawsze z nich opublikujemy na łamach naszych czasopism.

Przeczytaj też: Odsetki od obligacji komunalnych - ewidencja i sprawozdawczość

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK