Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 7/2013, data dodania: 27.03.2013

Czy trzeba informować komornika o zakończeniu współpracy ze zleceniobiorcą-dłużnikiem

Zatrudniamy zleceniobiorców, którzy mają zajęcia komornicze. Niektóre z tych osób nie współpracują już z naszą firmą. Czy musimy informować komornika o zakończeniu umowy ze zleceniobiorcą-dłużnikiem?

PROBLEM

RADA

Tak, powinni Państwo powiadomić komornika o zakończeniu współpracy ze zleceniobiorcą-dłużnikiem. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Państwo, jako wykonawca zajęcia komorniczego, mają obowiązek niezwłocznie powiadomić komornika o każdej zmianie okoliczności wpływających na prowadzenie egzekucji z wierzytelności przysługujących zleceniobiorcy, czyli również o przeszkodzie w dokonywaniu dalszych potrąceń, jaką jest rozwiązanie umowy zlecenia.

Podobne obowiązki informacyjne wobec komornika jak pracodawca ma podmiot wypłacający dłużnikowi wynagrodzenia z innego tytułu, np. z umowy zlecenia czy o dzieło. Na wezwanie komornika musi on podać w ciągu tygodnia m.in.:

● czy dłużnikowi przysługuje wierzytelność, a jeśli tak, to w jakiej wysokości i w jakich terminach będzie przekazywana,

● czy inne osoby roszczą sobie prawa do wierzytelności,

● czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajętą wierzytelność,

● o jakie roszczenia została skierowana do niej egzekucja przez innych wierzycieli,

● jakie są ewentualne przeszkody do wypłaty wierzytelności, ich rodzaje i przyczyny (art. 882 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Za niewykonanie powyższego obowiązku komornik może wymierzyć grzywnę do 2 tys. zł. Grzywna może być powtórzona w przypadku dalszego uchylania się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie.

Jeżeli pracodawcą nie jest osoba fizyczna, grzywnie podlega pracownik lub wspólnik odpowiedzialny za wykonanie takiej czynności, a w razie niewyznaczenia takiego pracownika lub niemożności jego ustalenia - osoby uprawnione do reprezentowania pracodawcy. Jeżeli pracodawcą jest spółka cywilna, grzywnie podlega którykolwiek ze wspólników. Naruszenie m.in. obowiązku informacyjnego powoduje również odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wierzycielowi (art. 886 § 1-3 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zajęcie innych wierzytelności zleceniobiorcom będącym dłużnikami następuje na podstawie tytułu egzekucyjnego opatrzonego klauzulą wykonalności. W przypadku egzekucji sądowej organem egzekucyjnym jest komornik działający przy sądzie ogólnej właściwości dłużnika. Komornik zawiadamia dłużnika, aby nie odbierał żadnego świadczenia ani nie rozporządzał zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem. Jeżeli wierzytelność stanowi wynagrodzenie z prac zleconych, to zleceniodawca (tak jak pracodawca) jest zobowiązany do jej przekazywania komornikowi, a także do dokonywania innych czynności wpływających na przebieg egzekucji (art. 882 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego).

● art. 882, art. 886 § 1-3 Kodeksu postępowania cywilnego.

Izabela Nowacka

specjalista w zakresie kadr i płac

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK