Monitor Księgowego 17/2016, data dodania: 23.08.2016

Jak traktować podatkowo przelewy środków pieniężnych między polskim oddziałem zagranicznej spółki a jego spółką macierzystą

PROBLEM

Jesteśmy oddziałem czeskiej spółki w Polsce zarejestrowanym w KRS. Posiadamy w Polsce numer NIP i jesteśmy tu podatnikiem CIT i VAT. Wypracowany przez oddział zysk za 2015 r. pozostał jako zysk niepodzielony. Oddział przelał kwotę odpowiadającą temu zyskowi na konto centrali spółki w Czechach. Przelane kwoty zostaną zwrócone do oddziału w Polsce w momencie podjęcia decyzji o ich przeznaczeniu np. na przyszłe inwestycje w oddziale w Polsce lub na inne cele działalności oddziału. Czy w związku z przelewem środków pieniężnych powstanie obowiązek w podatku dochodowym?

RADA

Przelew środków pieniężnych z rachunku oddziału w Polsce na rachunek jednostki macierzystej w Czechach i powrotny przelew do oddziału w Polsce jest dla oddziału neutralny podatkowo.

UZASADNIENIE

Transakcja polegająca na przekazaniu na konto jednostki macierzystej środków oddziału i ich zwrocie będzie transakcją neutralną w podatku dochodowym. Utworzenie przez czeską spółkę na terytorium Polski zakładu w postaci oddziału nie powoduje powstania nowego podmiotu podatkowego w Polsce.

Oddział nie jest podmiotem podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż podmiotem takim pozostaje przedsiębiorca zagraniczny. Posiadający siedzibę w Polsce oddział nie stanowi więc odrębnego podmiotu podatkowego w stosunku do spółki posiadającej siedzibę w Czechach. Stanowi on jedynie organizacyjnie i majątkowo wyodrębnioną część spółki. Dochody wykazywane przez oddział pozostają więc dochodami tej spółki. Oznacza to, że pomimo swojej odrębności w stosunku do jednostki macierzystej oddział nie jest dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym samodzielnym podmiotem. Tym samym przelewy środków pieniężnych nie spełniają kryteriów do uznania ich odpowiednio za koszty uzyskania przychodów oraz przychody podatkowe, gdyż są dokonywane w ramach jednego podmiotu gospodarczego.

Podsumowując, przelew środków pieniężnych z rachunku oddziału w Polsce na rachunek jednostki macierzystej w Czechach i powrotny przelew do oddziału w Polsce są dla oddziału neutralne podatkowo. Takie samo stanowisko w podobnych sprawach zajmują także organy podatkowe (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 czerwca 2016 r., sygn. IBPB-1-3/4510-400/16/TS).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 3 ust. 2, art. 7, 12 i 22 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1206

● art. 5 i 7 umowy z 13 września 2011 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu - Dz.U. z 2012 r., poz. 991; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1976

Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK