Monitor Księgowego 3/2015 [dodatek: Wyjaśnienia Ministra Finansów], data dodania: 27.01.2015

Czy dochody każdej zagranicznej spółki kontrolowanej podlegać będą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Zgodnie z przyjętym w ustawie rozwiązaniem nie wszystkie zagraniczne spółki kontrolowane podlegać będą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W tym zakresie przewidziane zostały trzy wyjątki.

Po pierwsze, opodatkowaniu nie będą podlegały dochody zagranicznej spółki kontrolowanej, której przychody w danym roku podatkowym nie przekroczą kwoty odpowiadającej 250 000 euro, przeliczonej na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu poprzedniego roku podatkowego. Wyłączenie to ma charakter generalny tzn. jest niezależne od miejsca siedziby lub zarządu zagranicznej spółki kontrolowanej.

Polski podatnik posiadający w zagranicznej spółce kontrolowanej, której przychody nie przekroczyły kwoty 250 000 euro: (kwalifikowany) udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku, poza brakiem obowiązku zapłaty podatku od dochodów osiągniętych przez taką spółkę, nie będzie również zobowiązany do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego przez nią dochodu. Taki podatnik będzie jednak zobowiązany do:

- uwzględniania tej spółki w prowadzonym przez podatnika rejestrze zagranicznych spółek kontrolowanych,

- prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych służącej określeniu dochodu uzyskanego przez tą zagraniczną spółkę kontrolowaną.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 24a ust. 17 pkt 1 ustawy o CIT oraz art. 30f ust. 19 pkt 1 ustawy o PIT

Ponadto nie będą podlegały temu opodatkowaniu dochody zagranicznej spółki kontrolowanej będącej rezydentem podatkowym (innego niż Polska) państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod warunkiem, że spółka taka w państwie tym prowadzi "rzeczywistą działalność gospodarczą". Przy ocenie, czy dana spółka prowadzi "rzeczywistą działalność gospodarczą" bierze się pod uwagę w szczególności to, czy:

● zarejestrowanie zagranicznej spółki kontrolowanej wiąże się z istnieniem przedsiębiorstwa, w ramach którego ta spółka wykonuje faktycznie czynności stanowiące działalność gospodarczą, w tym w szczególności czy spółka ta posiada lokal, wykwalifikowany personel oraz wyposażenie wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej,

● zagraniczna spółka kontrolowana nie tworzy struktury funkcjonującej w oderwaniu od przyczyn ekonomicznych,

● istnieje współmierność między zakresem działalności prowadzonej przez zagraniczną spółkę kontrolowaną a faktycznie posiadanym przez tę spółkę lokalem, personelem lub wyposażeniem,

● zawierane porozumienia są zgodne z rzeczywistością gospodarczą, mają uzasadnienie gospodarcze i nie są w sposób oczywisty sprzeczne z ogólnymi interesami gospodarczymi tej spółki,

● zagraniczna spółka kontrolowana samodzielnie wykonuje swoje podstawowe funkcje gospodarcze przy wykorzystaniu zasobów własnych, w tym obecnych na miejscu osób zarządzających.

W sytuacji, gdy zagraniczna spółka kontrolowana będąca rezydentem podatkowym w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzi w tym państwie rzeczywistą działalność gospodarczą, wówczas polski podatnik posiadający w takiej spółce: (kwalifikowany) udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku, poza brakiem obowiązku zapłaty podatku od dochodów osiągniętych przez taką spółkę, nie będzie zobowiązany do:

- uwzględniania tej spółki w prowadzonym przez podatnika rejestrze kontrolowanych spółek zagranicznych,

- prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych służącej określeniu dochodu uzyskanego przez tą zagraniczną spółkę kontrolowaną

- złożenia zeznania o wysokości dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 24a ust. 16 i 18 ustawy o CIT oraz art. 30f ust. 18 i 20 ustawy o PIT

Opodatkowaniu nie będą podlegały również dochody zagranicznej spółki kontrolowanej, będącej rezydentem podatkowym w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącej w tym państwie rzeczywistą działalność gospodarczą, jeżeli jej dochód nie przekracza 10% przychodów osiągniętych z tytułu prowadzenia tej działalności w tym państwie.

Wyjątek ten stosuje się, o ile na mocy zawartej przez Polskę lub Unię Europejską umowy międzynarodowej istnieje podstawa prawna do uzyskania informacji podatkowych od organów podatkowych państwa, w którym zagraniczna spółka kontrolowana posiada siedzibę lub zarząd.

Polski podatnik posiadający w takiej spółce: (kwalifikowany) udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku, poza brakiem obowiązku zapłaty podatku od dochodów osiągniętych przez taką spółkę, nie będzie również zobowiązany do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego przez nią dochodu. Taki podatni będzie jednak zobowiązany do:

- uwzględniania tej spółki w prowadzonym przez podatnika rejestrze zagranicznych spółek kontrolowanych,

- prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych służącej określeniu dochodu uzyskanego przez tą zagraniczną spółkę kontrolowaną.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 24a ust. 17 pkt 2 ustawy o CIT oraz art. 30f ust. 19 pkt 2 ustawy o PIT

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK