Rachunkowość Budżetowa 3/2015, data dodania: 21.01.2015

Odwołanie od zaniechania odtajnienia zastrzeżonych informacji

Uważamy, że jeden z wykonawców bezzasadnie zastrzegł w ofercie - powołując się na tajemnicę przedsiębiorstwa - informacje, które powinny być jawne. Zamawiający jest skłonny przyznać, że nie są to informacje stanowiące tajemnicę, ale nie odtajnił tej części oferty. Czy możemy żądać odrzucenia oferty wykonawcy, który zastrzegł informacje jako stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa, w sytuacji, gdy informacje te nie są taką tajemnicą?

Skutkiem stwierdzenia bezskuteczności zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa jest wyłączenie zakazu ujawniania tych informacji (zob. np. uchwałę SN z 21 października 2005 r., sygn. akt III CZP 74/2005). Natomiast fakt, że wykonawca próbował niezasadnie zachować treść pewnych elementów oferty w poufności, nie oznacza, że jego oferta jest niezgodna z ustawą z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp) albo że stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Innymi słowy, niedozwolone czynności wykonawcy, pozostające w związku ze złożeniem oferty, nie mają wpływu na obiektywną ocenę co do tego, czy oferta sama w sobie spełnia przesłanki z art. 89 ust. 1 pkt 1 i 3 upzp (zob. np. wyrok KIO z 30 października 2013 r., sygn. akt KIO 2398/13).

W praktyce wykonawcy zastrzegają niektóre informacje jako objęte tajemnicą przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy nie są one taką tajemnicą. Takie postępowanie powinno prowadzić do odtajnienia tych elementów oferty przez zamawiającego. Niekiedy zamawiający z różnych względów tego nie robią - nie udostępniają więc niektórych treści ofert np. innym wykonawcom. W takich przypadkach można się odwołać od takiego zaniechania.

W przypadku zamówień, których wartość jest równa lub przekracza wyrażone w złotych kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 upzp (tzw. progi unijne), wykonawcom - stosownie do art. 180 upzp - przysługuje odwołanie w przypadku niezgodnej z przepisami upzp czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub zaniechania czynności, do której zamawiający był zobowiązany na podstawie przepisów upzp.

Odwołanie podlega rozpatrzeniu przez Krajową Izbę Odwoławczą, a od orzeczenia KIO przysługuje skarga do sądu powszechnego (art. 198a upzp).

Podstawą wniesienia odwołania jest odmowa zamawiającego udostępnienia pełnej treści oferty, tj. wraz z informacjami stanowiącymi tajemnicę przedsiębiorstwa. Nie jest natomiast wystarczający sam fakt stwierdzenia przez innego wykonawcę, że zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa jest bezzasadne.

Bieg terminu na wniesienie odwołania w tym zakresie wynosi 10 dni od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć informację o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia.

W sytuacji, w której wykonawca wystąpi z wnioskiem o udostępnienie całej treści oferty - wraz z informacjami utajnionymi - bieg terminu na wniesienie odwołania jest liczony od momentu uzyskania przez wykonawcę wiedzy o podjęciu przez zamawiającego decyzji o skuteczności dokonanego zastrzeżenia.

Zasada jawności postępowania dotyczy również postępowania odwoławczego: rozprawa odwoławcza jest, co do zasady, jawna.

MAGDALENA BIELIKOW-KUCHARSKA

prawnik, audytor, wykładowca, główny specjalista do spraw kontroli wewnętrznej GDDKiA, ekspert w zakresie prawa zamówień publicznych i odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Podstawa prawna

● art. 11 ust. 8, art. 89 ust. 1 i 3, art. 180, art. 183, art. 189 ust. 6, art. 198a ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. 2013 r. poz. 907; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1232)

W kolejnych numerach "Rachunkowości Budżetowej" w dziale "Zamówienia publiczne" polecamy artykuł: Zamówienia z dziedziny nauki wyłączone ze stosowania przepisów Prawa zamówień publicznych.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK