Biuletyn VAT 12/2016, data dodania: 28.11.2016

Czy podwykonawca, świadcząc usługi budowlane dotyczące budownictwa mieszkaniowego, może stosować stawkę 8%

Podatnik (zarejestrowany jako czynny podatnik VAT) prowadzi firmę budowlaną. Swoje usługi często świadczy jako podwykonawca. Czy w przypadkach, gdy jako podwykonawca wykonuje usługi budowlane w obiektach mieszkalnych może stosować stawkę VAT 8%?

PROBLEM

RADA

Tak, usługi budowlane wykonywane przez podatnika jako podwykonawcę w obiektach mieszkalnych są opodatkowane podatkiem VAT według stawki 8%. Z projektu nowelizacji ustawy o VAT wynika jednak, że od 1 stycznia 2017 r. VAT z tytułu świadczenia tych usług będą rozliczali ich nabywcy. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Usługi budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym opodatkowane są obniżoną stawką 8% (art. 41 ust. 12 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT).

Oznacza to, że możliwość stosowania stawki 8% przy tego rodzaju usługach zależy wyłącznie od rodzaju:

● wykonywanych czynności - muszą one stanowić budowę, remont, modernizację, termomodernizację lub przebudowę,

● obiektu budowlanego lub jego części, w którym wykonywana jest usługa - muszą być zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

SŁOWNICZEK

Budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym to obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Stosowanie stawki w wysokości 8% dotyczy również czynności wykonywanych przez podwykonawców (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 marca 2012 r., sygn. ITPP2/443-58/12/AD). A zatem usługi budowlane wykonywane przez podatnika jako podwykonawcę w obiektach mieszkalnych są opodatkowane podatkiem VAT według stawki 8%.

VAT 2017

Ustawa zmieniająca ustawę o VAT przewiduje istotną zmianę w sposobie rozliczania VAT z tytułu świadczenia większości robót budowlanych przez podwykonawców. Usługi budowlane wykonywane w kraju zostaną objęte odwrotnym obciążeniem. Zasada ta będzie miała zastosowanie, jeżeli usługodawca będzie świadczył te usługi jako podwykonawca i obie strony transakcji będą podatnikami VAT czynnymi. Nie będzie miała zastosowania w relacji klient - główny wykonawca. Odwrotnym obciążeniem zostaną objęte usługi wymienione w nowo dodanym załączniku nr 14. Usługi będą klasyfikowane po numerze PKWiU.

Oprócz prac stricte budowlanych wymienione zostały również prace wykończeniowe, takie jak malowanie, montaż stolarki, prace kamieniarskie. Odwrotnym obciążeniem objęte będzie także wypożyczanie konstrukcji i maszyn budowlanych wraz z operatorami i wynajem personelu do tych usług, bez względu na symbol PKWiU.

Po zmianie przepisów podatnik, o którym mowa w pytaniu, z tytułu świadczenia większości usług budowlanych jako podwykonawca, nie będzie rozliczał VAT. Obowiązani do tego będą nabywcy jego usług. Nie wpłynie to na wysokość VAT. Co oznacza, że VAT według stawki 8% będzie rozliczał zamawiający, jeżeli:

1) świadczone przez podwykonawcę usługi należeć będą do usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT (załącznik ten wymienia większość robót budowlanych klasyfikowanych dla celów podatkowych według PKWiU z 2008 r. w grupowaniach 41-43),

2) usługi będą należeć do obiektów budownictwa społecznego,

3) będzie zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Świadczone przez podatnika usługi budowlane będą musiały być dokumentowane fakturami bez danych dotyczących stawki i kwoty podatku VAT (zob. art. 106e ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT), a w zamian z widniejącą na nich adnotacją "odwrotne obciążenie" (zob. art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT).

Zaznaczyć należy, iż odwrotne obciążenie będzie miało zastosowanie do usług budowlanych wykonanych od 1 stycznia 2017 r.

Podstawa prawna:

● art. 41 ust. 12 w zw. z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1579

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK