Rachunkowość Budżetowa 4/2017, data dodania: 06.02.2017

Wydatki strukturalne w pytaniach i odpowiedziach

Zakup wyposażenia ochotniczej straży pożarnej

Czy zakup skafandrów suchych za 13 000 zł stanowiących wyposażenie ochotniczej straży pożarnej należy zaliczyć do wydatków strukturalnych?

Tak, wydatki poniesione na zakup skafandrów suchych stanowiących wyposażenie ochotniczej straży pożarnej zalicza się do wydatków strukturalnych, które należy ująć w obszarze V. Ochrona środowiska i zapobieganie zagrożeniom, w kodzie 53. Zapobieganie zagrożeniom naturalnym i technologicznym (w tym opracowanie i wdrażanie planów i instrumentów zapobiegania i zarządzania zagrożeniami) w ramach realizacji zadania/działania polegającego na zapobieganiu nadzwyczajnym zagrożeniom poprzez zakup sprzętu ratowniczego.

W ramach realizacji tego działania, w kodzie 53 można również ująć wydatki poniesione na zakup sprzętu wykorzystywanego do działań prewencyjnych i ratujących życie, np.:

● łódź ratownicza z przyczepą do transportu,

● dodatkowe wyposażenie łodzi w oświetlenie nawigacyjne, radiotelefon przenośny, echosondę z wodoodporną obudową, kamerę inspekcyjną z reflektorem diodowym, kompas z ruchomym wskaźnikiem kursu, bosak teleskopowy aluminiowy, koła ratunkowe, rzutki ratownicze, kamizelki ratunkowe oraz reflektory doświetlające (tzw. szperacze),

● skafander suchy lodowo-ratowniczy,

● defibrylator,

● nosze podbierakowe aluminiowe z plastikowymi łopatami,

● plecak ratowniczy z wyposażeniem,

● skrzynka narzędziowa z wyposażeniem.

Ponadto w kodzie 53 należy ujmować wydatki ponoszone na zakup sprzętu niwelującego skażenie środowiska naturalnego, np.:

● zestaw zapór przeznaczonych do ograniczenia rozprzestrzeniania się skażenia na powierzchni wody,

● zestaw zapór powierzchniowych absorpcyjnych ograniczających wyciek ropopochodnych substancji w zbiorniku wodnym, pochłaniającym jednocześnie zanieczyszczenia unoszące się na wodzie,

● zestaw zapór wodnych - przeciwpowodziowych,

● motopompa,

● odsysacz permanentny służący do zbierania i odpompowywania dużych ilości cieczy,

● zestaw do uszczelniania studzienek kanalizacji deszczowej na wypadek rozlewu substancji niebezpiecznych.

Wynagrodzenie pracownika w ramach projektu unijnego

W urzędzie miasta w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020, dotyczącej projektów unijnych "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze", "Przygotowanie programu rewitalizacji miasta", zatrudniony jest pracownik. Jego wynagrodzenie w całości finansowane jest z tych środków. W którym kodzie należy ująć wynagrodzenie tego pracownika?

Wydatki poniesione przez urząd miasta na wynagrodzenie pracownika, który jest zatrudniony przy realizacji projektów unijnych "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze", "Przygotowanie programu rewitalizacji miasta" finansowanych z nowej perspektywy finansowej 2014-2020, nie stanowi wydatków strukturalnych i nie powinno być ujmowane w sprawozdaniu Rb-WSa.

Zgodnie z zapisem zawartym w paragrafie 1 ust. 1 załącznika nr 40 do rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej, stanowiącego Instrukcję sporządzania sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych, "jednostka sporządza sprawozdanie z wydatków strukturalnych poniesionych z krajowych środków publicznych. W sprawozdaniu tym nie uwzględnia się wydatków związanych z realizacją projektów w ramach perspektywy finansowej 2014-2020".

Z powyższego wynika, że w przypadku realizacji projektów w ramach perspektywy finansowej 2014-2020, w sprawozdaniu Rb-WSa lub Rb-WSb, jednostka nie powinna ujmować ani wkładu unijnego, ani wkładu krajowego, ani wkładu własnego.

Zakup rozkładanego lodowiska

Gmina dokonała zakupu rozkładanego lodowiska wraz z dodatkowym wyposażeniem, barierkami, łyżwami dla użytkowników oraz zapleczem socjalnym. W którym kodzie wydatków strukturalnych należy ująć poniesione wydatki?

Wydatki poniesione na zakup rozkładanego lodowiska wraz z dodatkowym wyposażeniem, barierkami, łyżwami dla użytkowników oraz zapleczem socjalnym nie stanowią wydatków strukturalnych.

Jedynie w przypadku budowy, przebudowy, modernizacji obiektów pozostałej infrastruktury społecznej, w szczególności obiektów infrastruktury służącej rozwojowi aktywnych form wypoczynku, w tym sportowej i rekreacyjnej: pływalnie, lodowiska, stadiony, hale sportowe, boiska, ścieżki rowerowe, place zabaw i inne obiekty oraz zespoły wyżej wymienionych obiektów - niepowiązanych z infrastrukturą systemu oświaty, łącznie z zakupem niezbędnego wyposażenia i zagospodarowaniem otoczenia należy ujmować w obszarze XIII. Inwestycje w infrastrukturę społeczną, w kodzie 75. Infrastruktura edukacji.

Zakup pieca konwekcyjnego

W przedszkolu poniesiono wydatki na zakup pieca konwekcyjnego i kuchenki elektrycznej przemysłowej sześciopalnikowej. Zakup ten nie był realizowany w ramach rozbudowy, przebudowy bądź modernizacji kuchni przedszkolnej, była to jedynie wymiana starych kuchenek. Czy poniesione wydatki należy ująć w kodzie 75. Infrastruktura edukacji?

Nie, wydatki poniesione na zakup pieca konwekcyjnego i kuchenki elektrycznej przemysłowej sześciopalnikowej do kuchni przedszkolnej w ramach wymiany starych kuchenek nie stanowią wydatków strukturalnych i nie powinny być ujmowane w kodzie 75.

Jedynie w przypadku realizacji działania/zadania polegającego na budowie, rozbudowie, przebudowie, modernizacji infrastruktury pomocniczej wraz z zakupem wyposażenia (w tym przypadku np. modernizacji kuchni przedszkolnej wraz z zakupem pieca i kuchenki), poniesione wydatki należałoby ująć w obszarze XIII. Inwestycje w infrastrukturę społeczną, w kodzie 75. Infrastruktura edukacji.

Należy pamiętać o tym, że - co do zasady - wydatki ponoszone na zakup nowego sprzętu w ramach wymiany starego, zużytego sprzętu nie stanowią wydatków strukturalnych i nie należy ujmować ich w sprawozdaniach Rb-WSa i Rb-WSb.

AGATA PIŁAT

specjalista w zakresie wydatków strukturalnych

PODSTAWY PRAWNE

● rozporządzenie Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1015)

● rozporządzenie Ministra Finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. Nr 44, poz. 255)

Zobacz więcej
www.wideoakademiasp.infor.pl

W kolejnym numerze "Rachunkowości Budżetowej": Emerytowana nauczycielka wystawia rachunki i ma podpisaną z miejskim ośrodkiem pomocy rodzinie umowę o dzieło. Przedmiotem umowy jest przeprowadzenie kursu nauki języka polskiego na poziomie podstawowym dla dwóch dorosłych cudzoziemców objętych Indywidualnym Programem Integracji. Nauczycielka zobowiązana jest przeprowadzić powyższy kurs zgodnie z Programem kursu nauki języka polskiego wynikającym z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 18 lutego 2011 r. w sprawie ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców. Czy wydatek taki klasyfikować jako strukturalny? Jeśli tak, to w jakim kodzie?

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK