Na koniec roku 2014 konto 221 "Należności z tytułu dochodów budżetowych" wykazuje saldo dwustronne (Wn należności od rodziców z tytułu opłaty za żłobek + odsetki, Ma nadpłaty za żłobek do rozliczenia w następnym okresie, czyli w styczniu 2015 r.). W której pozycji bilansu (aktywach i pasywach) należy wykazać te pozycje? W sprawozdaniu Rb-N należności z tytułu odpłatności za żłobek (należność główną) wykazujemy w poz. N 4.1. kol. 13, czy postępujemy prawidłowo?
Otrzymane opłaty za żłobek stanowią dochody budżetu i jako takie odprowadzane są na rachunek budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
Należności z tego tytułu powinny być więc księgowane na koncie 221 "Należności z tytułów dochodów budżetowych", zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Tabela. Powiązanie wybranych pozycji bilansu z kontami księgowymi
Pozycja bilansu | Konta |
AKTYWA | |
Należności z tytułu dostaw robót i usług (B.II.1.) | ● saldo Wn konta 201 pomniejszone o saldo Ma konta 290 Odpisy aktualizujące należności - w części dotyczącej należności z tytułu dostaw robót i usług |
Pozostałe należności (B.II.4.) | ● saldo Wn konta 221, |
PASYWA | |
Zobowiązania z tytułu dostaw robót i usług (C.II.1.) | ● saldo Ma konta 201, |
Pozostałe zobowiązania (C.II.5.) | ● saldo Ma konta 229 (wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - PFRON), |
Należności z tytułów opłat za żłobek są księgowane na koncie 221 "Należności z tytułów dochodów budżetowych" i w związku z tym powinny być wykazywane w pozycji bilansu - B.II.4. "Pozostałe należności", a w przypadku zobowiązań z tego tytułu - w pozycji bilansu - C.II.3. "Pozostałe zobowiązania".
Wzór. Sposób wykazania w bilansie należności oraz nadpłat w opłacie za żłobek
Zgodnie z § 13 załącznika nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych, należności w sprawozdaniu Rb-N dzieli się na:
1) wymagalne należności - rozumiane jako wartość wszystkich bezspornych należności, których termin płatności dla dłużnika minął, a które nie zostały ani przedawnione, ani umorzone. Są to należności wynikające głównie z:
● dostaw towarów i usług (np. niezapłaconych w terminie faktur),
● prawomocnych orzeczeń sądu,
● udzielonych poręczeń i gwarancji.
Kategoria ta nie obejmuje należności wymagalnych z tytułu papierów wartościowych, pożyczek i kredytów, depozytów, odsetek od wymagalnych należności czy też innych należności ubocznych. W sytuacji, w której zostanie zawarta ugoda pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem i należność uprzednio wymagalna zostanie zrestrukturyzowana (tj. wierzyciel wyznaczy nowy harmonogram spłat), należność przestaje być wymagalna i nie podlega wykazaniu w wierszu N4;
2) pozostałe należności - rozumiane jako bezsporne należności niewymagalne z tytułu:
● dostaw towarów i usług,
● podatków i składek na ubezpieczenia społeczne
oraz z wszelkich innych tytułów nieobjętych pozostałymi kategoriami przedmiotowego sprawozdania, wyłączając odsetki i inne należności uboczne.
W przypadku należności z tytułu opłat za żłobek:
● wymagalnych - powinny być wykazane w sprawozdaniu Rb-N w pozycji N4.2. "Pozostałe" kol. 13 "Gospodarstwa domowe",
● niewymagalnych, powinny być wykazywane w pozycji N5.3. "Z tytułu innych niż wymienione powyżej" kol. 13 "Gospodarstwa domowe".
BARTOSZ SPYCHALSKI
główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej, posiada licencję Ministra Finansów do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
PODSTAWY PRAWNE
● załącznik nr 3, załącznik nr 5 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorząd terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 289)
● rozporządzenie Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1773)