Rachunkowość Budżetowa 21/2016 [dodatek: Rachunkowość w oświacie], data dodania: 20.10.2016

Zmiany w przepisach w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli

Wszyscy nauczyciele, bez względu na miejsce i wymiar zatrudnienia oraz stopień awansu zawodowego, ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub naruszenie obowiązków. Procedura dyscyplinarna szczegółowo została uregulowana przepisami oświatowymi, gdyż nauczyciel może w niej być ukarany bardzo dotkliwymi sankcjami, w tym nawet dożywotnim wydaleniem z zawodu nauczyciela.

Zasady i tryb odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli reguluje rozdział 10 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela), który został poważnie zmieniony nowelizacją wprowadzoną ustawą z 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizacyjna). Zmiany te w większości przepisów weszły w życie 31 maja 2016 r. z wyjątkiem regulacji dotyczących Centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych (art. 85w-85z Karty Nauczyciela), obowiązujące od 1 września 2016 r., oraz wynagrodzenia członków komisji dyscyplinarnych (art. 85p Karty Nauczyciela), które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Nowelizacja z 18 marca 2016 r. polegała na przeniesieniu do Karty Nauczyciela regulacji zawartych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego (dalej: rozporządzenie w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego). Nie jest to jednak automatyczny transfer wszystkich zawartych w nim rozwiązań. Niektóre kwestie zostały doprecyzowane lub zmienione.

Do wszczętych i niezakończonych przed dniem 31 maja 2016 r. postępowań wyjaśniających i postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli stosuje się przepisy dotychczasowe. W tych sprawach mają więc zastosowanie regulacje Karty Nauczyciela w brzmieniu przed nowelizacją z 18 marca 2016 r. oraz przepisy rozporządzenia w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego (art. 11 ustawy nowelizacyjnej).

Nowelizacja z 18 marca 2016 r. przewidziała utworzenie Centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych (art.85w-85z Karty Nauczyciela). Działa on od 1 września 2016 r. Centralny rejestr prowadzony jest w formie elektronicznej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Gromadzone są w nim dane o nauczycielach prawomocnie ukaranych karą wydalenia z zawodu nauczycielskiego albo karą zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania, oraz o zawieszeniu nauczyciela w pełnieniu obowiązków. Centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych osiągnie swoją pełną funkcjonalność od 1 stycznia 2017 r., w tym funkcję udostępniania informacji z rejestru w celu potwierdzania niekaralności sankcjami dyscyplinarnymi.

LESZEK JAWORSKI

 prawnik, specjalista ds. prawa pracy, autor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego

PODSTAWY PRAWNE

● art. 85p, art. 85w-85z ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1379)

● art. 11 ustawy z 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 668)

Więcej na temat Centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych będzie można przeczytać w dodatku "Kadry i płace w sferze budżetowej" w RB 22/2016.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK